Vergi inceleme sürecinin değerlendirilmesi
Evaluating the tax review process
- Tez No: 659627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENKER GÖKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye (Kamu Ekonomisi) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 460
Özet
Kamu gücünü kullanan kurumların başında gelen Devletin“Vergilendirme yetkisinin”denetlenmesi gerekliliği demokrasilerde ideal bir durum olup aynı zamanda söz konusu yetkinin hukuka uygun kullanılması sonucunu da doğurur. Bu çalışmada idarenin her türlü eylem ve işlemlerine karşı yargı yolunun açık olmasını öngören Anayasal kuralın“Vergi denetiminde”uygulanabilirliğinin önem ve gereği somut örneklerle açıklanmaya çalışılmıştır. Nihayetinde bu hususun vergi incelemesine tabi olanlar için önemi kadar, vergi incelemesinden sorumlu olanlar ve Devlete olan katkısı da değerlendirilmiştir. Türk Vergi Hukukunda denetim sürecinde hangi işlem ve eylemlerin idari işlem ve eylem kapsamında yargıya taşınabileceği gerek mevzuatta gerek içtihatlarda net olarak ortaya konulamamıştır. Bu husus pratikte de çözüme kavuşturulacak şekilde tartışılmamıştır. Aslında sadece vergi inceleme sürecinde tesis edilen işlemler değil idarenin kamu gücünü kullanarak tesis ettiği her işlemin kendinden önceki durumu tamamlayan, düzelten, boşluğu dolduran nitelik taşıdığı açıktır. Hal böyle iken bireyin menfaatini ve hukukunu etkilediği sürece de dava konusu edilmesinin önünde hukuki bir engel olmadığı söylenebilir. Bu çalışma ile pratikte tartışılmayan söz konusu hususlara farklı bir bakış ile ulusal ve uluslararası örnekler ile açıklık getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Necessity of the control of the taxing power of state is not just an ideal situation under democracy but also that leads the government body to use such power in accordance with law. In this study, specific examples have been used to explain the importance and necessity of application of the rule of the constitution, which is all action and transaction of any public authority is subject to litigation, to the procedure of“tax investigation”. At the and not just the importance of this issue to the tax payers who are subject to tax investigation, but also its contribution to tax inspection authority and to government body as a whole has been evaluated. Under Turkish Tax law, neither in legislation nor in case law, it is not clearly described which action or process of tax authority with respect to tax investigation may be subjected to litigation. That issue has not been discussed in practice in a way to develop any solution. In fact, not just action that has been assessed during the tax investigation procedure but all other action that has been established by any public authority based on its sovereignty power completes, corrects and fills the gap regarding to the situation before such action. Even that is the case, it might be said that there is no legal obstacle to bring any action of public authority that influence the right or interest of individual to judiciary. In this study, it has been tried to provide clarity from different point of view using national and international examples, to the issues which are not discussed in practice.