Çevrimiçi kullanıcı yorumlarının tüketici davranışlarına etkisi
The impact to consumer behavior of comments of users in internet
- Tez No: 659638
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde internet kullanım sıklığının ve bilgi teknolojilerinin gelişmesinin hayatımızdaki tüm alanlarda etki gösterdiği gibi tüketici davranışlarına da etkisi olmaktadır. İnternette yer alan kullanıcı yorumları artık tüketicilerin bilgi toplama aşamasında güçlü bir kaynağı haline gelmiştir. Tüketiciler fiziksel ya da sanal alışverişleri öncesinde internette yer alan kullanıcı yorumlarını okumakta ve bu yorumlar çerçevesinde tüketim yapmakta ya da vazgeçmektedir. Satın alma sonrasında memnuniyet durumunu çevrimiçi yorumlarla aktaran tüketici internette markanın elçisi konumu haline gelmektedir. Bu yorumlar yüzlerce insana ulaşmakta ve referans oluşturmaktadır. Bu çalışmada internette yer alan kullanıcı yorumlarının tüketim davranışlarına etkisi açıklanmaya çalışılmıştır. Katılımcıların yarısından fazlası alışveriş yapmadan önce internette yer alan kullanıcı yorumlarını her zaman okuduğunu belirtmiştir. Tüketicilerin satın alacağı ürünlerde internet ortamında hiçbir yorum bulamaması veya olumsuz yorumlar bulması durumunda satın alma işleminden vazgeçtiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the increased internet use and the development of information technologies have an impact on all areas of our lives as well as on consumer behavior. User comments on the internet serve as rich source of information for consumers. Consumers read user comments on the internet before their physical or virtual shopping and reach or give up consumption within the framework of these comments. After the purchase, the consumer, who conveys his satisfaction with online comments, has become the brand's ambassador on the internet. These comments reach hundreds of people and provide a reference. In this study, the effect of user comments on the internet on consumption behavior is tried to be explained. More than half of the participants stated that they always read user comments on the internet before shopping. It has been observed that consumers abandoned their purchases if they could not find any comments on the internet or found negative comments on the products to be purchased.