İnternet alışverişinde Azerbaycan tüketicisinin kullanıcı yorumlarına bakışı ve yorumların tüketici davranışına etkisi
Azerbaijani consumers' view of user comments in internet shopping and the effect of comments on consumer behavior
- Tez No: 836023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA CAN KIRGIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Dijital ortamda tüketici davranışları araştırmaları, dijital pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi için kritik öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı, Azerbaycan'da tüketicilerin internetten alışverişleri sırasında kullanıcı yorumlarına olan bakış açılarını, onları etkileyen faktörleri ve tüketici davranışlarını araştırmaktır. Nicel yöntemin kullanıldığı bu araştırmada, anket çalışması sonuçlarından elde edilen bilgiler analiz edilerek çevrimiçi tüketici satın alma davranışı analiz edilmiştir. Tüketicilerin satın alma kararını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır ve bu faktörler arasında çevrimiçi yorumlar oldukça önemlidir. Müşteriler veya kullanıcılar tarafından yapılan çevrimiçi yorumlar, satın alma kararları üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Bu nedenle tüketiciler, satın alma karar sürecinde daha doğru ve gerçekçi bilgilere ulaşabilmek için diğer müşterilerin veya kullanıcıların çevrimiçi yorumlarını dikkatle inceliyorlar. Bu anlayış üzerine inşa edilen çalışmanın amacı, çevrimiçi yorumların tüketici satın alma davranışı üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu amaçla çalışma Azerbaycanda tesadüfi örnekleme yöntemi ile google anketi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Toplam 345 kişiye ulaşılmıştır. Sonuç olarak katılımcıların tüketici yorumlarına olumlu bakış açısı arttıkça satın alma davranışlarının da arttığı gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Consumer behavior research in the digital environment is critical for the development of digital marketing strategies. The aim of this study is to investigate consumers' perspectives on user comments during online shopping in Azerbaijan, the factors affecting them and consumer behavior. In this research using quantitative method, online consumer purchasing behavior was analyzed by analyzing the information obtained from the survey results. There are many factors that affect consumers' purchasing decisions, and among these factors, online reviews are very important. Online reviews made by customers or users have a direct impact on purchasing decisions. For this reason, consumers carefully examine the online comments of other customers or users in order to obtain more accurate and realistic information during the purchasing decision process. The aim of the study built on this understanding is to examine the effects of online reviews on consumer purchasing behavior. For this purpose, the study was carried out in Azerbaijan using the random sampling method and Google survey. A total of 345 people were reached. As a result, it was observed that as the participants' positive perspective on consumer comments increased, their purchasing behavior also increased.