Seri markaların korunması
  1. Tez No: 659654
  2. Yazar: GİZEM ÇİÇEKLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ KOCABIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada seri marka kavramı, tescil edilmesi, korunması ve karşılaşılabilecek davaların incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Seri marka kavramı ve seri markaların özellikleri, işlev ve fonksiyonları incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca Seri markalar ile ilgili örnekler verilmiştir. İkinci bölümde markaların korunması ile ilgili yasalarda yapılan düzenlemeler üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde seri markalar ile ilgili anlaşmazlıklar sonucu ortaya çıkan davalar, yargı kararları ışığında anlatılmıştır. Sonuç kısmında ise çalışma kapsamında ulaşılan tespitler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the concept of trademark series,, the registration and protection thereof as well as the review on possible cases. This study consists of three chapters. In the first chapter, the concept of trademark series and the features and functions thereof are examined thoroughly. This chapter also gives examples of the trademark series. In the second chapter, the regulations on the protection of trademarks are emphasized. In the third chapter, the cases and the judicial decisions that have arisen as a result of disagreements related to the trademark series are discussed. In the conclusion part, evaluations are made at the end of the study.