Sirozlu hastada albumin tedavisinin etkinliği
Effectiveness of albumin therapy in cirrhosis patient
- Tez No: 659716
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL SEÇKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş: Siroz, kronik karaciğer hastalıklarının seyrinde görülen karaciğer parankiminin kaybolduğu, bağ dokusunun arttığı, rejenarasyon nodüllerinin oluştuğu kronik diffuz bir karaciğer hastalığıdır. İnsan serum albümini ise karaciğerde sentezlenmektedir ve plazma onkotik basıncından sorumlu ana plazma proteinidir. Albümin fonksiyonunun hacim genişlemesinin ötesindeki faydalı rolü gelişen bir alandır ve hastalık süreçlerini modüle etmekteki rolünü anlamak için Sirozlu hastalarda HAS kullanımı, sirozun komplikasyonlarından korunmak için veya tedavi için kullanımı ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Bu nedenle tezimizde konu olarak HAS'nin sirozlu hastada infüzyon tedavisi ile etkinliğini araştırdık. Materyal ve Metodlar: İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Gastroentereloji Bilim Dalı'na herhangi bir nedenle yatış yapılarak izlenen ve karaciğer sirozu tanısı olan ve 3 gün arka arkaya 190-210 g/L protein ve bu proteinin %95'i albumin olan ilaçlardan günde 2x1 olacak şekilde alan hastalar retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Çalışmaya 30 hasta dahil edildi. Başlangıç serum albumin düzeyi ortalaması 1.8 gr/dl olan 30 hastanın tedavi sonrasında ki albumin seviyeleri ortalama 2.6 gr/dl düzeylerine 7. günde ulaşmış ve 30 gün bu seviyelerde seyretmiştir. Olguların başlangıç değeri ile 7.
Özet (Çeviri)
İntroduction: Human serum albumin is synthesized in the liver and is the main plasma protein responsible for plasma oncotic pressure. The beneficial role of albumin function beyond volume expansion is an evolving area. Studies on the use of HAS in patients with cirrhosis, for prevention of cirrhosis complications or for treatment are ongoing. Therefore, we investigated the efficacy of HAS with infusion therapy in patients with cirrhosis as a subject in our thesis. Materials and Methods: Patients with liver cirrhosis who were admitted to the Gastroenterology Department of İnönü University Turgut Özal Medical Center and followed up were evaluated. The patients who received 3 consecutive days (2x1 per day) 190-210 g / L protein and 95% of this protein, were retrospectively analyzed. Results: Thirty patients were included in the study. In 30 patients with a mean baseline serum albumin level of 1.8 gr/dl, albumin levels after treatment reached an average of 2.6 gr/dl on the 7th day. and it remained at these levels for 30 days.