İki değişkenli sürekli fonksiyonların Szasz operatörü ile yaklaşım özelliklerinin belirlenmesi
Determination of approximation properties of bivariate continuous functions with Szasz operator
  1. Tez No: 659746
  2. Yazar: ÖZLEM DEMİRTAŞ GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AFŞİN KÜRŞAT GAZANFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde tezde kullanılacak yaklaşım teorisindeki temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. İkinci bölümde; bir ve iki değişkenli fonksiyonlar için süreklilik modülü tanımı ve özellikleri verilmiştir. Üçüncü bölümde; bir değişkenli Szasz operatörü tanımı, temel özellikleri ve yaklaşım özelliklerinden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde; iki değişkenli Szasz operatörü tanımı, temel özellikleri ve yaklaşım özelliklerinden bahsedilmiştir. Son bölümde ise bu alanda çalışma yapacak araştırmacılar için tezle ilgili sonuçlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five sections. Inthefirst part, the main description and theorems in the approximation theory those are going to be used in this thesis takes place. In the second part, the definition and properties of modulus of continuity for functions with one and two variables are given. In the third part, the definition, basic properties and approximation properties of a one variable Szasz operator are mentioned. In the fourth part, the definition, basic properties and approximation properties of a two variables Szasz operator are mentioned. In the last section, the results, about the thesis are told for the researchers that will do research in this field.