The effects of trade openness on economic performance of West African countries
Ticari açıklığın Batı Afrika ülkelerinin ekonomik performansına etkileri
  1. Tez No: 659769
  2. Yazar: BABATOUNDE PATRICK CHABI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. R. FATİH SAYGILI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu tezin amacı, ticaret açıklığın Batı Afrika ülkelerinin ekonomik performansına etkilerini incelemektir. Bu amaçla, esas olarak üç ekonomik gösterge alınmıştır. Birincisi, iktisatçılar tarafından gelişmenin ve üretim artışının bir göstergesi olarak kullanılan ekonomik büyümedir. İkincisi, özellikle kalkınma süreçlerinde özellikle düşük gelirli ülkeler için çok önemli olan yapısal değişim göstergeleridir. Son olarak, bir ülkenin dış dünyayla ilişkilerinin, rekabet gücünün ve potansiyel bir döviz krizine karşı kırılganlığının bir göstergesi olarak kullanılabilen ve önemli bir değişken olan cari hesaptır. Bulgularımız, ticari açıklık ile tüm bu ekonomik performans göstergeleri arasındaki ilişkilerin doğrusal olmayan bir şekilde kurulabileceğini ortaya koymuştur. Ticari açıklık %57,76 eşiğinin altında arttıkça ekonomik büyüme üzerinde olumsuz yönde etki ederken, bu eşiğin üzerinde etki olumlu olmaktadır. Sektörel dinamikler açısından, ECOWAS ekonomilerinin yaşadığı yapısal değişimin boyutu düşük olmaktadır. Ticari açıklık, üretim faktörlerinin sektörler arasında karşılıklı değişimini %147,64'lük bir açıklık seviyesine kadar olumlu bir şekilde etkilemektedir. Ancak işgücünü, %152.42 açıklık düzeyine kadar daha az verimli sektörlere yönlendirme eğilimindedir. Bu sonuçlar, ticari açıklığın büyümeyi artırıcı etkisinin ECOWAS ekonomilerinin yapısını zayıflatabileceğinin bir göstergesidir. Son olarak, bulgularımız, artan ticaret açıklığının, emtia fiyatları endeksi 98,72'nin üzerinde olduğunda olası bir cari hesap krizini telafi edebileceğini göstermektedir. Üstelik, ticari olarak daha açık ülkeler cari hesabın düzeltilmesi için güvenilir araçlara sahip görünmektedir. Bu ülkelerdeki finansal sistem, cari hesabı önemli ölçüde etkiliyor gibi görünürken, daha az açık ülkeler, emtia fiyatları gibi daha az kontrol edilebilir araçlara daha çok güvenmektedir. Bu nedenle, bu ülkelerde finansal derinleşme yüksek ticaret açıklığı ile birleştiğinde düzeltmeleri daha etkin bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler. Her ikisi birlikte dış bağımlılığın kısıtlamalarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve ECOWAS ülkelerinde şiddetli krizlerin yaşanmasını önleyebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to study the effects of trade openness on economic performance of West African countries. To this end, we principally consider three economic indicators. The economic growth used by economists as an indicator of progress and production enhancement, the structural change indicators considered in development theories as a necessary turning point notably for low-income countries in their development process and finally the current account, a key variable used as an indicator of a country's exposure to the external world, its competitiveness and its vulnerability to a potential currency crisis. Our findings revealed that the relationships between trade openness and all these indicators of economic performance can be nonlinearly established. As trade openness increases under a threshold of 57.76% it exerts a negative effect on the economic growth. Above this threshold the effect is positive. In terms of sectoral dynamics, the structural change experienced by ECOWAS economies has been low in magnitude. Trade openness positively triggers the reshuffling of production's factors between sectors up to an openness level of 147.64%. Conversely, it tends to direct labor towards less productive sectors up to a level of 152.42%. These results are an indication that the growth-enhancing effect of trade openness could weaken the structure of ECOWAS economies. Finally, our findings suggest that increasing trade openness can offset a possible current account crisis when the commodity prices index is above 98.72. Furthermore, highly open countries appear to have reliable tools to adjust the current account, as the financial system in those countries seems to efficiently impact the current account, whereas less open countries rely more on less controllable tools like the commodity prices. Hence, countries can efficiently smooth the adjustment when the domestic financial level is combined with high trade openness. Both together help release the constraints of external dependence and can prevent from suffering severe crises in ECOWAS countries.