Kamu görevlilerinin kamu hizmeti dışındaki faaliyetlerinin disiplin hukuku açısından değerlendirilmesi
Evaluation of activities of public officials out of publicservice within the terms of disciplinary law
  1. Tez No: 659797
  2. Yazar: FATİH İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Kamu görevlilerinin kamu hizmeti dışındaki faaliyetlerinin disiplin hukuku denetimine tabi tutulması meselesi gerek mevzuat gerekse de içtihatlara yansıyan yönü ile oldukça kapsamlı bir konudur. Ancak bu konunun unsurlarının belirgin bir şekilde ortaya koyulması ve değerlendirilmesi ihmal edilmiştir. Bu çalışmada kamu hizmeti dışında kalan faaliyetlerin tespiti, bunların disiplin hukuku denetimine tabi tutulmasının meşru temeli ve sınırı ile uygulamada mahkemelerin meseleye nasıl yaklaştığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The issue of subjecting the activities of public officials out of the public service to the disciplinary law inspection is a comprehensive issue with its aspect reflected in the case law. However, the subject has been neglected to clearly present and evaluate the elements of this issue. In this study, the determination of activities outside the public service, the legitimate basis and limit of their subjecting them to disciplinary law inspection, and how the courts and the public approach the issue in practice are evaluated.