Sürdürülebilir kalkınma ve karbon ayak izi ilişkisi: G-8 örneği
Relationship between sustainable development and carbon footprint: G-8 example
- Tez No: 659915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMA BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sürdürülebilir kalkınma; insanlığın özellikle son zamanlarda doğadaki mevcut kaynakları bilinçsizce tüketerek kendilerine ve gelecek nesillere yaşanabilir bir ortam bırakmamasıyla varlığı anlaşılmış bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Karbon ayak izi, insan aktivitelerinin doğada oluşturduğu karbondioksit miktarıdır. İnsanlar yaşamı boyunca doğada çeşitli izler bırakmıştır. İnsanların doğaya bıraktığı izler dünya yaşantısını olumsuz şekilde etkilemekte atmosferde karbondioksit ve sera gazlarının oluşmasına sebep olmaktadır. Küresel ısınmadan dolayı yaşanan bu artış telafisi mümkün olmayacak sonuçlar doğurabilecekken bu tehlikenin farkına varan gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, bu konuya dikkatleri çekebilmek ve önlemler alabilmek gayesiyle çeşitli toplantılar gerçekleştirmişlerdir. Bu tez çalışmasında, sürdürülebilir kalkınma ile karbon ayak izi ilişkisi G-8 ülkeleri özelinde ele alınmaktadır. Bu çalışmada Panel FMOLS veri analizi yapılmıştır. Çalışmanın analiz kısmında marka başvuru sayısı, patent başvuru sayısı AR-GE harcamalarının GSYİH'ya oranı ve nüfusun karbondioksit emisyonu üzerindeki etkisi G-8 ülkeleri (Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Birleşik Krallık, İtalya, Fransa, Japonya, Kanada ve Rusya) özelinde araştırılmıştır. FMOLS tahmincisinden elde edilen sonuçlara göre hem panel genelinde hem de ülke bazlı sonuçlarda, marka ve patent başvuru sayısı ve AR-GE harcamalarının karbondioksit emisyonu üzerinde oldukça düşük etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Sustainable development; Especially recently, it appears as a concept whose existence is understood as humanity has not left a livable environment for themselves and future generations by consuming the existing resources in nature unconsciously. Carbon footprint is the amount of carbon dioxide created by human activities in nature. People left various traces in nature throughout their life. The traces left by humans on nature negatively affect our world life and cause the formation of carbon dioxide and greenhouse gases in the atmosphere. While this increase experienced due to global warming may result in irreparable consequences, developed and developing countries, realizing this danger, held various meetings in order to draw attention to this issue and take measures. In this thesis, the relationship between sustainable development and carbon footprint is addressed specifically for G-8 countries. Panel FMOLS data analysis was performed in this study. In the analysis part of the study, the number of trademark applications, the number of patent applications, the ratio of R&D expenditures to GDP and the effect of the population on carbon dioxide emissions were investigated in the G-8 countries (United States, Germany, United Kingdom, Italy, France, Japan, Canada and Russia). . According to the results obtained from the FMOLS estimator, it has been observed that the number of brand and patent applications and R&D expenditures have a very low effect on carbon dioxide emission both in the panel and country based results.