Türkiye'nin İkinci Dünya Savaşındaki dış güvenlik politikasında ingiltere
England in Turkey's foreign security policy of Second World War
- Tez No: 659917
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÜRER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bir devletin uluslararası sistemdeki gücü, ekonomik yetenekleri ve askeri gücünün bir kombinasyonudur. Bu tanıma dayanarak, uluslararası sistemdeki devletler büyük, orta ve küçük güçler olarak sınıflandırılmaktadır. Orta güçler, büyük güçlerden gelen baskılara karşı direnç gösterme ve komşu küçük güçler üzerinde etki yapma potansiyeli olan devletler olarak tanımlanır. Uluslararası siyaseti küresel ölçekte etkileme gücüne sahip değillerdir. Orta güçler büyük bir güçten gelen bir güvenlik sorunuyla karşı karşıya kaldıklarında ya ittifaklara bağımlıdırlar ya da büyük güçler arasındaki güç dengesini kullanmaya çalışırlar. Orta ve küçük güçler uluslararası sistemin yapısından büyük ölçüde etkilenmektedir. Hem 18. yüzyıldan sonra Osmanlı İmparatorluğu'nun hem de Türkiye'nin dış politika kararlarını bu önermeye göre şekillendirdiği öne sürülmektedir. Dünya tarihinin en büyük savaşı olarak kabul edilen İkinci Dünya Savaşı ile birlikte Türkiye'nin jeopolitik ve stratejik konumunun önemi artmıştır. Türkiye'nin konumu bütün devletler için kritik bir önem seviyesine yükselmiştir. İkinci Dünya Savaşının başlaması ile doğudan ve güneyden Sovyetler Birliği, batıdan ise Almanya ve İtalya, Türkiye'ye karşı bir tehdit potansiyeli oluşturmuştur. Bu çalışma ile birlikte hem Mihver devletlerin hem de Müttefik devletlerin Türkiye'yi savaşa sokma yönündeki çabalarına karşılık, Türkiye'nin izlediği başarılı dış politika hamleleri ele alınmıştır. Türkiye hem bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü korumak, hem savaşın dışında kalarak en az tahribatı almak, hem de savaş sonrasında kurulacak olan yenidünya sistemi içerisinde saygın bir üye olarak yerini almak için tüm olasılıkları önceden hesaplayan ve uygulayan bir dış politika siyaseti izlemiştir.
Özet (Çeviri)
The power of a state in the international system is a combination of its financial capabilities and armament. Based on this definition, the states in international systems are classified as a great power, middle power, and small power. Middle power is defined as the states having the potential of resisting the oppression of great power and of influencing small power. These states do not own the power to influence global politics on a global scale. Middle powers are either bound to alliances or try to keep the power balance between great powers when faced with a security problem resulting from great powers. Middle powers and small powers are affected considerably by the structure of the international system. It is asserted that the decisions regarding foreign policies of both the Ottoman Empire after the 18th century and of Turkey are formed in the light of this hypothesis. Turkey's geopolitical and strategic location has gained more importance since the Second World War, accepted as the greatest war of world history. Turkey's location has risen to a critical level of significance for all states. With the start of the Second World War, the Soviet Union from the east and south, Germany, and Italy from the West posed a potential threat to Turkey. In this study, Turkey's successful political moves against the efforts of both Axis and Allied Powers regarding Turkey's involvement in the war were scrutinized. Turkey pursued a foreign policy including prediction and application of all possibilities to protect its independence and territorial integrity, to get away with the least destruction by staying out of the war, to be a respectable member of the new world order to be founded after the war.