Katarakt cerrahisinin oküler yüzey üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of cataract surgery on the ocular surface
- Tez No: 660012
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZDAMAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Katarakt cerrahisinin oküler yüzey üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmaya katarakt cerrahisi planlanan, oküler yüzey hastalığına neden olacak herhangi bir sistemik hastalığı bulunmayan 40 hastanın 40 gözü dahil edilmiştir. Olguların cerrahi öncesi ile cerrahi sonrası 1. ve 3. ayda sırasıyla oküler yüzey hastalık indeksi (OSDI), matriks metalloproteinaz-9 (MMP-9) seviyesi tayini, ozmolarite ölçümü, gözyaşı lipid tabaka kalınlığı (LTK) ve gözyaşı menisküs yüksekliği, non-invaziv gözyaşı kırılma zamanı (NIBUT) ölçümleri, meibografi ile meibomian bezlerin morfolojik görüntülemesi yapılıp Schirmer testi uygulanmıştır. Bulgular: Cerrahi öncesi ile kıyaslandığında cerrahi sonrası 1. ayda Schirmer testinde, gözyaşı menisküs yüksekliğinde ve NIBUT değerlerinde azalma; OSDI skorlarında, ozmolarite ölçümünde ve meibomian bez kayıp oranlarında artma istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0,05). Cerrahi öncesi 25 hastada (%62,5) MMP-9 pozitif saptanırken cerrahi sonrası 1. ayda 28 hastada (%70), 3. ayda 25 hastada (%62,5) pozitif olarak kaydedilmiştir (p>0,05). Sonuç: Katarakt cerrahisi çeşitli mekanizmalarla oküler yüzeyi ve gözyaşı film stabilitesini etkileyebilmektedir. Cerrahi öncesi MMP-9 testinin yüksek oranda pozitif olması bu hasta grubunda kuru göz hastalığı varlığını ve inflamasyon yolunun önemli ölçüde aktif olduğunu düşündürmektedir. Kuru göz sıklığının yaşla birlikte arttığı, semptomlarla bulguların tutarsızlık gösterebildiği göz önünde bulundurulduğunda cerrahi öncesi her hastanın oküler yüzey problemleri açısından değerlendirilmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: It is aimed to examine the effects of cataract surgery on the ocular surface. Materials and Methods: 40 eyes of 40 patients, who were scheduled for cataract surgery and had no systemic disease that could cause ocular surface disease, were included in this study. The phenomenon were evaluated by ocular surface disease index (OSDI), MMP-9 level determination (InflammaDry test), osmolarity measurement (Tear Lab), tear lipid layer thickness (LLT) and meniscus height measurement, non- invasive tear break-up time (NIBUT), meibomian gland morphological imaging and schirmer test which were conducted before the operation and in the 1st and 3rd months after the operation. Results: When compared to preoperative results, the decrease in Schirmer test score, tear meniscus height and NIBUT value, as well as the increase in OSDI score, osmolarity measurement, and meibomian gland loss in the 1st month after the operation were found to be statistically significant (p0,05). Before the operation, 25 patients (62,5%) were MMP-9 positive. In the 1st month after the operation, 28 patients (70%) were MMP-9 positive whereas 25 patients (62,5%) were positive in the 3rd month. Conclusion: Cataract surgery can affect the ocular surface and tear film stability by various mechanisms. Highly positive presurgical MMP-9 test results suggest that dry eye disease is present and the inflammation pathway is significantly active in this patient group. Evaluating patient's condition before the surgery is of vital importance for patient's ocular surface issues when considering the frequency of dry eye increases by age and there could be inconsistency between symptoms and findings. It is important to evaluate all patients' status in terms of ocular surface problems before surgery.