Fakoemülsifikasyon cerrahisinin gözyaşı parametreleri ve meibomian bez morfolojisine etkileri
Effects of phacoemulsification surgery on tear parameters and meibomian gland morphology
- Tez No: 830689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA UZMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Çalışmamızda fakoemülsifikasyon cerrahisi sonrası gözyaşı parametreleri ve meibomian bez fonksiyonlarını cerrahi öncesi değerlere göre değişimini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Aralık 2022-Mart 2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Göz Hastalıkları Kliniği'nde katarakt teşhisi konulan ve komplikasyonsuz fakoemülsifikasyon cerrahisi geçiren, 45-85 yaş arası, onamı alınmış 30 olgu çalışmaya dahil edildi. Hastaların her vizitte detaylı biyomikroskopik muayenesi yapıldı. Ameliyat öncesi ve sonrası 1.hafta ve 1. ve 3. ayda hastaların en iyi düzeltilmiş görme keskinliklerine ve göz içi basınçlarına bakıldı. Olguların cerrahi öncesi ile cerrahi sonrası 3. ayda oküler yüzey hastalık indeksi (OSDI) değerlendirildi. Cerrahi öncesi, cerrahi sonrası 1.hafta, 1.ay ve 3.ay Sirius (CSO, Floransa, İtalya) topografi cihazı ile ölçülen non-invaziv gözyaşı kırılma zamanı (NiBUT) ve meibografi, cerrahi öncesi ve cerrahi sonrası 1.ay ve 3.ay topografik özellikleri (Kmax, K1, K2, SKK) kaydedildi ve zaman aralıklarına göre karşılaştırıldı. Analizler SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) 22 paket programında değerlendirildi. Tüm istatistiksel araştırmalar %95 güven aralığında ve p0,05), ilk NiBUT (p:0,413>0,05), ort NiBUT (p:0,336:>0,05), grade ve % meibografi (p:>0,05) ve Kmax, K1, K2 (p:>0,05) değerlerinde istatistiksel anlamlı bir fark saptanmadı. Cerrahi sonrası 1.ay ve 3.ay ort. NIBUT değişimi ile 3.ay OSDI skorları arasında anlamlı fark saptanmadı (p:>0,05). Cerrahi sonrası 1.ay ve 3.ay SKK değişimi ile ameliyat sonrası 1.ay ve 3.ay GİB değişimi arasında anlamlı fark saptanmadı (p:>0,05). Cerrahi sonrası 3.ay OSDI skorları ile cerrahi sonrası 3.ay üst kapak grade değişimi arasında istatiksel olarak anlamlı negatif yönlü düşük dereceli ilişki saptandı (r: -0,374, p:0,042). Sonuç: Kuru göz semptomları olmayan hastalarda da komplikasyonsuz katarakt cerrahisi sonrasında kuru göz semptomları görülebilir ve kuru göz hastalığına dair testlerde bozulmalar ortaya çıkabilir. Bu semptom ve testlerdeki bozulmaların düzelmesi uzun süre alabilir. Cerrahi sonrası hasta memnuniyetini arttırmak için hastayı katarakt cerrahisine hazırlarken ve cerrahi sonrası takip ederken kuru göz ve meibomian bez fonksiyon bozukluğu açısından dikkatli olunması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In our study, we aimed to investigate the changes in tear parameters and meibomian gland functions after phacoemulsification surgery compared to preoperative values. Materials and Methods: Between December 2022 and March 2023, 30 consented patients aged 45-85 years who were diagnosed with cataract and underwent uncomplicated phacoemulsification surgery at the Department of Ophthalmology, University of Health Sciences Ankara Health Practice and Research Center, were included in the study. Detailed biomicroscopic examination was performed at each visit. Best corrected visual acuities and intraocular pressures were measured preoperatively and 1 week, 1 and 3 months postoperatively. Ocular surface disease index (OSDI) was evaluated preoperatively and at 3 months postoperatively. Non- invasive tear breakup time (NIBUT) and meibography measured by Sirius (CSO, Florence, Italy) topography device and topographic features (Kmax, K1, K2, CCT) were recorded preoperatively, 1 week, 1 month and 3 months postoperatively and compared according to time intervals. Analyses were performed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) 22 package program. All statistical investigations were evaluated at 95% confidence interval and p0.05), first NIBUT (p:0.413>0.05), mean NIBUT (p:0.336:>0.05), grade and % meibography (p:>0.05) and Kmax, K1, K2 (p:>0.05) at 1 week, 1 month and 3 months after surgery. Postoperative 1st month and 3rd month mean There was no significant difference between the change in NIBUT at 1st and 3rd month and OSDI score change at 3rd month (p:>0.05). There was no significant difference between the change in CCT at 1st and 3rd month postoperatively and the change in tonus at 1st and 3rd month postoperatively (p:>0.05). There was a statistically significant negative low-grade correlation between OSDI score change at 3 months postoperatively and upper lid grade change at 3 months postoperatively (r: -0.374, p:0.042). Conclusion: Patients without dry eye symptoms may also experience dry eye symptoms and deterioration in tests for dry eye disease after uncomplicated cataract surgery. These symptoms and test abnormalities may take a long time to resolve. It is necessary to be careful about dry eye and meibomian gland dysfunction while preparing the patient for cataract surgery and postoperative follow-up in order to increase patient satisfaction after surgery.