Ameliyat edilen paratiroid adenomu ön tanılı hastalarda Tc99m-MIBI SPECT/CT, 18F-Fluorocholine PET/CT, ultrason gibi görüntüleme yöntemlerinin ve ameliyat sürecinde bakılan laboratuvar ölçümlerinin analizi
Analysis of visualization techniques such as Tc99m-MIBI SPECT/CT, 18F-fluorocholine PET/CT, ultrasound and laboratory measurements during surgery in patients operated with pre-diagnosed parathyroid adenoma
  1. Tez No: 660019
  2. Yazar: NURULLAH BİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AVNİ GÖKALP, DR. ÖĞR. ÜYESİ LATİF YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Paratirod adenomu tek küratif tedavisi cerrahi olarak total eksizyon olan bir primer hiperparatirodizm hastalığıdır. Çalışmamızda paratiroid adenomu ön tanısı ile ameliyat planlanan hastalarda görüntüleme yöntemleri ile adenomun lokalizasyonunun doğru saptanması amaçlanmıştır. Çalışmamız Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda 2012-2020 yılları arasında Tc99m-MIBI SPECT/CT, 18F-Fluorocholine PET/CT, ultrason gibi yöntemleri ve biyokimyasal tetkiklerle paratiroid adenomu olduğu düşünülüp ameliyat edilen hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Adenom lokalizasyonu açısından istatistikksel analizler yapıldı. Hastalar ile ilgili boy ve kilo bilgileri hastane kayıtlarından alındı. Hastaların patoloji sonuçları da incelendi. Çalışmamıza 18 yaş üstü erkek ve kadın toplamda 170 hasta dahil edildi. Hastalarımızın 31'i (%18,2) erkek, 139'u (81,8) kadın ve yaş ortalaması 51,4 idi. Lokalizasyonu belirleme açısından tüm hastalarımıza Tc99m-MIBI SPECT/CT ve ultrason yöntemi kullanılırken ve 15 hastaya da ek olarak 18F-Fluorocholine PET/CT yöntemi kullanıldı. Çalışmamızda ultrasonun sensitivitesi %82,6, sintigrafinin sensitivitesi ise %78,4 olarak bulundu. 18F-Fluorocholine PET/CT yöntemi ile 15 hastanın 14'ünde (%93,3) adenom doğru yerde lokalize edildi. Ameliyatta çıkarılan patoloji bezlerinin ağırlıkları gram cinsinden ölçüldü. Yaptığımız istatiksel çalışmada bez ağırlıkları ile lokalizasyonu saptama için yapılan sintigrafi arasında anlamlı ilişki bulundu (p:0,002). Tüm hastalara ameliyat öncesi serum PTH, kalsiyum, fosfor ve intraoperatif eksizyon sonrası 15. dakikada intact PTH değerlerine bakıldı. Yaptığımız istatistikksel çalışmada fosfor değerleri ile lokalizasyonu saptama için yapılan sintigrafi arasında anlamlı ilişki bulundu (p:0,039). 163 hastada (%95,8) intraoperatif eksizyon sonrası 15. dakikda intact PTH bakılan değerlerinde %50'den fazla düşüş görüldü. Intact PTH düşüş yüzdesi ortalama 82,06 ± 16,65 (Ortalama ± SS) olarak hesaplandı. Çalışmamızda adenom çıktıktan 15 dakika sonra çalışılan intact PTH değerinde (p:0,001), ameliyattan sonra ilk 3 ay içinde çalışılan serum PTH değerinde (p:0,001), serum fosfor değerinde (p:0,001), serum kalsiyum değerinde (p:0,001) istatistikksel olarak anlamlı düzelme görüldü. Yaptığımız çalışmada lokalizasyonu saptama için yapılan görüntülemeler ile obezite arasında anlamlı ilişki görülmedi. Paratirod adenomu düşünülen hastalarda lokalizasyon doğru bir yapılması, etkin ve güvenilir ameliyat için cerrahın işini kolaylaştırmaktadır. Bu sayede minimal invaziv bir cerrahi ile hastanın ameliyatının daha kısa sürede başarılı bir şekilde yapılması sağlanmış olur. Aynı zamanda hastalarda daha az komplikasyon görülmesine ve daha hızlı iyileşmeye olanak sağlanmış olur. İntraoperatif intact PTH çalışılmasının ve lokalizasyon için 18F-Fluorocholine PET/CT yönteminin kullanılmasının lokalizasyon için daha doğru sonuçlar verdiği ve daha başarılı ameliyat sonuçlarına olanak sağladığı kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Parathyroid adenoma is one of the primary hyperthroidizm disease, whose only curative treatment is total surgical excision. In our study, the aim was to detect the localization of adenoma accurately by visualization methods in patients who were scheduled for surgery with a prediagnosis of parathyroid adenoma. In our study, the files of patients who were thought to have parathyroid adenoma with methods such as Tc99m-MIBI SPECT/CT, 18F-Fluorocholine PET/CT, ultrasound and biochemical examinations and were operated at the Department of General Surgery, Faculty of Medicine, Gaziantep University between 2012 and 2020 were retrospectively analyzed. Statistical analysis was carried out in terms of adenoma localization. Height and weight information about the patients were taken from the hospital records. Pathology results of the patients were also examined. Male and female over the age of 18, a total of 170 patients were included in our study. Of the patients, 31 were male (%18,2), and 139 were female (%81,8). The average age was 51,4. To detect localization, Tc99m-MIBI SPECT/CT and ultrasound were implemented to all patients, and besides on 15 patients, 18F-Fluorocholine PET/CT method was applied. In our study, the sensitivity of ultrasound was 82.6%, and the sensitivity of scintigraphy was 78.4%. Adenoma was correctly localized in 14 (93.3%) of 15 patients with the 18F-Fluorocholine PET / CT method. The weights of the pathological glands removed during surgery were measured in grams. In our statistical study, a significant relationship was found between gland weight and scintigraphy to determine localization (p:0,002). Preoperative serum PTH, calcium, phosphorus values, and 15 minutes after intraoperative excision, intact PTH values were measured in all our patients. In our statistical study, a significant relationship was found between phosphorus values and scintigraphy to determine localization (p:0,039). At the 15th minute after intraoperative excision, more than 50% decrease was observed in intact PTH values in 163 patients (95,8%). The percentage of intact PTH decline was calculated as the mean 82.06 ± 16.65 (Mean ± SD). In our study, the intact PTH value (p:0.001) studied 15 minutes after surgical extraction of adenoma; serum PTH value (p:0.001), serum phosphorus value (p:0.001), serum calcium value (p:0.001) within the first three months after surgery, significant improvement was observed. In our statistical study, no significant relationship was found between the visualization performed to determine localization and obesity. In patients with suspected parathyroid adenoma, accurate localization facilitates the surgeon's job for effective and reliable surgery. By this means the patient's surgery can be successfully performed in a shorter time with minimally invasive surgery. That at the same time allows fewer complications and a faster recovery in patients. It was concluded that the study of intraoperative intact PTH and the use of the 18F-Fluorocholine PET/CT method for localization yield more accurate results for localization and enable more successful surgical outcomes.