Muhammed Ali Es-Sâbûnî'nin 'Ravâiu'l-Beyân' isimli tefsirinin kırâat farklılıkları açısından incelenmesi
An analysis of Muhammad Ali es-Sâbûnî's tafsir called 'Ravâiu'l-Beyân' in terms of recitation differences
  1. Tez No: 793333
  2. Yazar: HASAN YASİN TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ÇAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kur’ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat İlmi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
“Muhammed Ali es-Sâbûnî'nin ”Ravâiu'l-Beyân“ isimli Tefsirinin Kırâat Farklılıkları Açısından İncelenmesi”başlıklı bu çalışma Sâbûnî'nin“Ravâiu'l-Beyân”tefsirindeki kırâat farklılıklarını ele alış biçimini ve bu eserin kırâat ilmindeki yerini ortaya koymak amacıyla oluşturulmuştur. Kur'ân-ı Kerim, Hz. Peygamber (sav)'in nübüvvetinden bugüne kadar İslam âlimlerinin üzerinde en fazla durduğu muciz bir kelamdır. Kırâat ilmide Kur'ân'ın anlaşılması noktasında faydalanılan ilk ilimler arasında gelmektedir. Kırâat ilmi bu yönüyle birçok ilimle iç içe olup özellikle tefsir ilmi ile kırâat ilmi birbirini destekleyen ilimler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma kapsamında; Sâbûnî'nin“Ravâiu'l-Beyan”isimli tefsirinin kırâat ilmiyle olan bağlantısı, kırâat farklılıklarıyla ortaya çıkan kırâat anlam ilişkisi mütevatir ve meşhur kırâatler özelinde incelenmiştir. İki bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde Sâbûnî'nin hayatı, ilmi kişiliği, eserleri ve kırâat ilmi hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde ise“Ravâiu'l-Beyan”tefsiri kırâat farklılıkları açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study titled“An Analysis of Muhammad Ali es-Sâbûnî's Tafsir called ”Ravâiu'l-Beyân“ in Terms of Recitation Differences”was carried out aiming to reveal the place of this work in the science of the Quran recitation and the way Sâbûnî handled the recitation differences in“Ravaiü'l Beyan”. The Qur'an is a miraculous word that islamic scholars have focused on the most since the prophethood of the Prophet Muhammad (saas).The science of Qur'an recitation is one of the first sciences to be used to understand the Qur'an. In this respect, the science of Qur'an recitation is intertwined with many sciences, and especially the science of tafsir and the science of recitation appear as sciences that support each other. Within the scope of this study; the connection of Sâbûnî's tafsir called“Ravâiu'l-Beyan”with the science of recitation and the relationship between recitation and meaning that emerged with the differences in recitation were examined in the context of mutawatir and famous recitations. In the first part of the study, which consists of three parts, Sâbûnî's life, scientific personality, works are given and general information about the science of Qur'an recitation. İn the second part the interpretation of“Ravâiu'l-Beyân”is examined in terms of recitation differences.