Türkçe araştırma makalelerinde vurgulama ve önlem alma yapıları
Boosting and hedges in Turkish research articles
- Tez No: 660036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YARAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Duruş“konuşmacının belirli bilgiler hakkında sahip olduğu tutum dahil olmak üzere birçok farklı kişisel duygu ve değerlendirmeyi ifade eder.”(Biber, 2006b: 99). Uygun dilsel yazın kurallarının kullanılması, yazarın duruşunu ifade etmesini sağlar. Bu dilsel yazın kurallarından biri de üstsöylem öğeleridir. Üstsöylem öğeleri arasında yer alan önlem alma ve vurgulama yapıları metinde duruş ifade edilmesini sağlayan iki önemli araçtır. Bu nedenle, bu çalışmanın temel amacı, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanında üretilen araştırma makalelerinde önlem alma ve vurgulama yapılarının sonuç ve tartışma bölümlerinde kullanımı incelemek ve değişik bilim dallarında üretilen makalelerde bu açıdan bir fark olup olmadığını belirlemektir. Bu amaçla, biyoloji, kimya, dilbilim ve psikolojik danışmanlık ve rehberlik olmak üzere dört akademik alandan 2017 ve 2018 yılları arasında hakemli dergilerde yayınlanan toplam kırk araştırma makalesi seçilmiştir ve makaleler Hyland (2005)' in Kişilerarası Üstsöylem Modeli kullanılarak nicel yöntem benimsenerek incelenmiştir. Örneklemdeki önlem alma ve vurgulama yapıları elle sayılarak belirlenip, daha güvenilir sonuçlar elde etmek için bulunan yapılar kodlayıcı tarafından tekrar incelenmiştir. Tespit edilen önlem alma ve vurgulama yapılarının sıklıkları non-parametrik bir test olan Mann-Whitney U ile bulunmuştur. Çalışmanın bulgularına göre olasılık yapıları Fen Bilimleri ve Sosyal bilimler alanlarında önlem alma yapıları olarak en yüksek kullanım sıklığına sahiptir. Edilgen yapıların da Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında önlem alma yapısı olarak sıklıkla kullanıldığı bulunmuştur. Belirteç öbekleri ve koşul tümceleri ise en az görülen önlem alma yapıları olarak karşımıza çıkmaktadır. Özel eylemler ve ikna edici eylemler Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında kullanılan en yaygın vurgulama yapıları olarak ortaya çıkmıştır. Zorunluluk/yükümlülük yapılarının ikinci en sık vurgulama yapıları olduğu görülürken sıfat öbeklerinin kullanımının da sık olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, ad öbekleri her iki alanda en az tercih edilen vurgulama yapılarıdır. Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanları kapsamında incelen makalelerde kullanım sıklığı açısından önlem alma ve vurgulama yapılarının arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Stance refers to“different kinds of personal feelings and assessments, including attitudes that a speaker has about certain information”(Biber, 2006b: 99). Using appropriate linguistic conventions helps the author convey his stance. Metadiscourse is one of them. Among the metadiscourse markers, hedges and boosters are the noteworthy tools allowing the writers to present their stance in their texts (Hyland, 2009a). Therefore, the main purpose of this study is to examine the use of hedges and boosters in the results and discussion sections of research articles (RAs) produced in natural sciences (NS) and social sciences (SS). In the study, a total of forty RAs published in peer-reviewed journals in 2017 and 2018 were chosen from four academic disciplines: biology, chemistry, linguistics and psychological counseling and guidance and the selected RAs were analyzed quantitatively by adopting Hyland's (2005) interactional metadiscourse taxonomy. The occurrences of hedges and boosters in the sample were identified manually. Then, they were reanalyzed by an interrater to obtain more reliable results. The frequencies of hedges and boosters were calculated by a non-parametric test, Mann-Whitney U. The findings of the study revealed that the possibility structures have the highest frequencies in NS and SS. Passives are also found to occur frequently in NS and SS. Adverbial phrases and conditional clauses are the least frequent hedges in the sample. Regarding boosters, the study indicated that the private verbs and suasive verbs are the most common boosters. It was also found out that necessity/obligation modals are the second most frequent boosters. Adjectival phrases are also quite frequent in both fields. However, nominal sentences are found to be the least preferred boosters in both fields. Regarding the statistical differences in frequencies within the scope of fields, no significant difference was observed in the frequency of hedges and boosters.