The predictive role of circumcision age on sexual experiences of men: The mediator role of self-related concepts
Sünnet olma yaşının erkeklerin cinsel deneyimleri üzerindeki yordayıcı rolü: Benlik kavramlarının aracı etkisi
  1. Tez No: 660037
  2. Yazar: ELİZ SOĞULAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma sünnet olma yaşı ile cinsel tatminsizlik ve aynı zamanda da cinsel işlev bozuklukları arasında yer alan erken boşalma ve erektil disfonksiyon arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla sünnet yaşının, çalışmanın bu değişkenlerini çeşitli etkileşimlerle yordadığı hipotezleri sınanmıştır. Bununla birlikte çalışmada benlikle ilgili olan kavramlardan öz saygının ve öz yeterliliğin, sünnet yaşı ile cinsel deneyimler arasındaki ilişkide aracı rolüne ilişkin oluşturulan model sınanmıştır. Oluşturulan bu model yol analizi ile incelenmiştir. Çalışmanın ikincil inceleme konusu ise sünnet yaşı gruplarının (0-3, 4-6, 7-12) çalışmanın değişkenlerine göre farklılaşma örüntülerinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi 0 – 12 yaş aralığında sünnet olmuş 236 erkekten oluşmaktadır. Bilgilendirilmiş Gönüllü Onam Formunu imzalayan katılımcılara sünnet deneyimine ilişkin soruların da bulunduğu Demografik Bilgi Formu, Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği ve İki Boyutlu Öz Saygı: Öz Sevgi/Öz Yeterlilik Ölçeği uygulanmıştır. Öz yeterlilik ve öz saygı değişkenleri arasındaki yüksek korelasyondan dolayı öz yeterlilik çalışmanın temel analizlerinden çıkartılmış ve sadece öz saygı değişkeni kullanılmıştır. Veri toplama aşamasında Türkiye'de ilk COVID-19 vakası görülmüştür. Pandeminin etkisini kontrol etmek amacıyla ilk vakanın görülme tarihinden önce ve sonra çalışmaya gelen katılımcılar stres skorları açısından karşılaştırılmış ve anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Bu bulgu doğrultusunda bütün katılımcılar diğer analizlere alınmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre sünnet yaşı grupları arasında çalışmanın değişkenleri (cinsel işlevler ve öz saygı) açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Buna ek olarak, yapılan yol analizi sonuçlarına göre sünnet yaşının öz saygıyı ve öz saygının da erkeklerin cinsel deneyimlerini negatif yönde yordadığı bulunmuştur. Önerilen modeldeki dolaylı etkilerin sonuçlarına göre ise öz saygının sünnet yaşı ile erkeklerin cinsel deneyimleri arasında anlamlı bir aracı etkisi olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, sünnet yaşındaki artış bireylerin öz saygılarında azalmaya, bu azalma da erken boşalma ve erektil disfonksiyon semptomları ile bireylerin cinsel tatminsizliğine dair skorlarında artışa sebep olmaktadır. Bu bulgular, araştırmanın benlik ile ilgili kavramların sünnet olma yaşı ve erkeklerin cinsel deyimleri arasında aracılık rolüne sahip olduğuna ilişkin hipotezini desteklemektedir. Bütün sonuçlar literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to examine the relationships between circumcision age and sexual experiences of men which are premature ejaculation, erectile dysfunction, and sexual dissatisfaction. In line with this aim, path analysis was conducted to investigate the mediational role of self-related concepts which are self-esteem and self-efficacy in the relation with circumcision age and sexual dysfunctions. Also, the differences between circumcision age groups (0-3, 4-6, 7-12) on measures of the study were tested as a secondary aim of the study. The sample of the research consists of 236 circumcised men who were circumcised between the ages of 0 to 12. The participants who sign the informed consent form completed the Demographic Information Form which consists of questions regarding circumcision experience, The Golombok-Rust Inventory of Sexual Satisfaction (GRISS), The Perceived Stress Scale (PSS), and Two-Dimensional Self-Esteem: The Self-Liking/Self-Competence Scale (SLCS). Self-efficacy was removed from the main analysis of the study and only self-esteem was used as a self-related concept because of the high correlation between self-esteem and self-efficacy. Also, COVID-19 pandemic was appeared in Turkey during data collection process. Therefore, stress scores of participants, who were enrolled in the study before and after the first COVID-19 cases, were compared with each other. The results showed that there is no significant difference between groups. Therefore, all participants were included in other analyses. According to the results, there is no significant difference between circumcision age groups in terms of measures of the study (sexual experiences and self-esteem). On the other hand, the path analysis results show that circumcision age negatively predicts self-esteem. Also, self-esteem predicts sexual dysfunctions and sexual dissatisfaction in a negative way. The results of path analysis revealed the significant mediational role of self-esteem in the relationship between circumcision age and sexual dysfunction. Finally, it can be concluded that as the circumcision age increases, a decrease is observed in individuals' self-esteem and this diminishment causes an increase in premature ejaculation and erectile dysfunction symptoms, and sexual dissatisfaction scores in men. These findings support the hypothesis of this research regarding the mediating role of self-related concepts. The results are discussed under the light of the literature.