Elektrik dağıtım sektöründe risk değerlendirmesi
Risk assessment in the electricity distribution sector
  1. Tez No: 660057
  2. Yazar: ONUR AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, Elektrik Dağıtım Sektöründe meydana gelmiş veya gelebilecek tüm riskler göz önüne alınarak olasılık, şiddet ve frekans derecelerine göre mevcut durum risk skoru belirlenmiştir. Her bir risk için olasılık, şiddet ve frekans derecelerinde gerekli tedbirler alınmıştır. Alınan tedbirler sayesinde risk skor derecelerinde düşüş sağlanmıştır. Fine Kinney metodu ile kullanılarak, risk değerlendirmesinde alınacak önlemlerle iş kazalarının yüksek oranda önlenebileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, taking into account all the risks that have occurred or may occur in the Electricity Distribution Sector, the current situation risk score was determined according to their probability, severity and frequency. Necessary measures have been taken for each risk in degrees of probability, severity and frequency. Thanks to the measures taken, risk score levels were reduced. Using the Fine Kinney method, it has been determined that occupational accidents can be prevented at a high rate with the measures to be taken in risk assessment.