Frig Uygarlığı süslemeleri ve turistik deri örnekleri
Frig Civilization decorations and touristic leather examples
  1. Tez No: 660058
  2. Yazar: AYŞEGÜL BİLGE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE ÖZDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
El sanatları kültürü, tüm insan toplumlarının yaşamında yer verdiği bir eylemdir. Geçmiş uygarlıkların günümüze bıraktığı yaşamsal izlere bakıldığında, sanatın insan hayatında her daim var olduğunu görülmektedir. Geçmişten günümüze aktarılan bu değerler birikimi, yaşamakta olduğumuz coğrafyanın mirası olarak bizlere ulaşmakta ve el sanatları ile devam ettirilmektedir. Bu kültürel aktarımın turizme sunulması, sahip olunan değerler birikiminin geleceğe taşınmasına ve farklı coğrafyalara tanıtılmasına katkı sağlamaktadır. Sahip olduğumuz el sanatları içerisinde yer alan dericilik, insanların ilk çağlardan itibaren giyinme, korunma gibi ihtiyaçlarını giderme güdüsüyle kullanılmaya başlamış ve farklı coğrafyalarda benzer ihtiyaçlarda kullanılmıştır. Günümüzde de deri el sanatları yaşamın bir parçası ve turizm alanlarında sunulan ürünlerin bir kısmını oluşturmaya devam etmektedir. Bu bağlamda bir Anadolu uygarlığı olan Friglerin de dönemimize bıraktığı izlerinde, kendilerine özgü el sanatlarının örneklerini görmekteyiz. Frig Uygarlığı, giyimleri, inançları, yaşantılarına yönelik alanlarda kullanım sağladığı birçok eseri günümüze miras bırakmıştır. Araştırmada Frig Uygarlığı kültürü, el sanatları, dericilik hakkında genel bilgi verilmektedir. Frig Uygarlığının el sanatlarında bezeme stilleri, kültürel etkileşimleri ile geride bıraktıkları kültür varlıklarından, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Ankara Gordion Müzesinde sergilenmekte olan arkeolojik eserlerde yer alan süslemelerden esinlenerek oluşturulan kitap ayracı, bozuk paralık, aksesuar kutusu, küpe, kolye, anahtarlık, kalemlik, bardak altlığı, fibula, kartvizitlikten oluşan deri aksesuar örnekleri sunulmuştur. Deri aksesuarların yapım aşamaları, aksesuarlarda kullanılan süslemelerin çizimleri, esinlenilen arkeolojik eser bilgileri ve ürün özelliklerine ait bilgiler oluşturulan bilgi formları ile sunulmuştur. Sunulan ürünlerin iç ve dış turizm alanlarında yer verilebilecek el sanatları ürünlerine örnek oluşturabilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Handicraft culture is an action that all human societies take place in their lives. Looking at the vital traces left by past civilizations to the present, it is seen that art has always existed in human life. This accumulation of values transferred from the past to the present reaches us as the heritage of the geography we live in and is continued with handicrafts. Presenting this cultural transfer to tourism contributes to carrying the accumulated values to the future and promoting it to different geographies. Leatherworking, which is among the handicrafts we have, has been used with the motive of meeting the needs of people such as dressing and protection since the early ages and has been used for similar needs in different geographies. Today, leather handicrafts continue to form a part of life and a part of the products offered in tourism fields. In this context, in the traces left by the Phrygians, an Anatolian civilization, to our period, we see examples of their own handicrafts. The Phrygian Civilization has left many works that it has used in the fields of clothing, beliefs and lives. In the research, general information about Phrygian Civilization culture, handicrafts and leather making is given. The bookmark, coin, accessory box, earring, necklace, key ring, pen holder, business card holder, inspired by the decoration styles of the Phrygian Civilization in handicrafts, the cultural assets they left behind with their cultural interactions, and the decorations in the archaeological artifacts exhibited in Ankara Anatolian Civilizations Museum and Ankara Gordion Museum. Examples of leather accessories are presented. The production stages of leather accessories, drawings of the ornaments used in the accessories, information about the archaeological artifacts inspired by the accessories and information about the product features are presented with the information forms created. It is aimed that the products presented can set an example for handicraft products that can be used in domestic and foreign tourism areas.