Meryem Xan û temaya hızınê dı kılamên wê de
Meryem Xan ve hüzün teması çerçevesinde şarkılarının incelenmesi
  1. Tez No: 660070
  2. Yazar: MELAHAT ULUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Kürtçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Toplumsal hafızanın aktarıcıları olan dengbêjler, toplumun duygu ve düĢüncelerini, yaĢanmıĢlıklarını, sevinç ve üzüntülerini muzikal olarak bir kuĢaktan diğer kuĢağa aktarmıĢlar ve bu sebeple yeni kuĢak kendi kültür hazinelerinden haberdar olmuĢlar. Bunun için dengêjler toplum içinde her zaman değer sahibi olmuĢlar ve çoğu zaman topluma öncülük etmiĢler. Meryem Xan da eserleriyle kendi toplumuna öncülük eden degbêjlerden biridir. Bunun için bu çalıĢmada özellikle Meryem Xan‟ın eserleri üzerinde durulmuĢtur. Bu vesileyle Meryem Xan eserlerinde hangî konu ve tema üzerinde durulmuĢ, iyi bir Ģekilde anlaĢılacaktır. Bu çalıĢmayla Meryem Xan bir çok yönüyle tanıtılmıĢ olacak. Bu çalıĢmada Meryem Xan‟ın Ģarkıları hüzün teması çerçevesinde analîz edilecek. ÇalıĢma giriĢ, üç bölüm ve sonuç kısmından oluĢmaktadır. GiriĢte alıĢmanın konusu, amacı, önemi, sorunları, metod ve sınırları açıklanmıĢtır. Öncelikle genel olarak sözlü ve yazılı kültür, kolektif hafıza ve buna bağlı olarak dengbêjlik fonksiyonu üzerinde durulmuĢtur. Dengbêjlik kültürü, birçok yönüyle araĢtırılmıĢ, özellikle dengbêjlerin statüsü ve dengbêj kilamların fonksiyon ve özellikleri ele alınmıĢtır. ÇalıĢmanın ikinci bölümü Dengbêj Meryem Xan‟ın hayat hikâyesi üzerinedir. Meryem Xan nasıl bir hayat yaĢamıĢ, hayatı boyunca ne gibi olaylarla karĢılaĢtığı, ele alınmıĢtır. BaĢta sanatçının doğum yeri, ailesi, evlilikleri, Bağdat‟a gidiĢi, sanat hayatı ve ölümü ayrıntılı bir Ģekilde anlatılmıĢtır. Üçüncü bölümde, Meryem Xan‟ın eserleri hüzün teması çerçevesinde analiz edilmiĢtir. Mevcut 43 eserinden hüzün temalı 25 eser seçilmiĢ ve analiz edilmiĢtir. Bölümün baĢında Meryem Xan‟ın eserlerinden geniĢ bir Ģekilde bahsedilmiĢtir. Daha sonra hüznün tanımı yapılıp insanların hüzünlenmesine sebep olan duygular açıklanmıĢ. Meryem Xan‟ın diğer Ģarkıları çalıĢmanın ekinde verilmiĢtir. Anahtar Kelimeler Sözlü kültür, Kollektif Hafıza, Dengbêjlik, Meryem Xan, Hayat Hikâyesi, Hüzün
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Dengbêjs, teansmitters of social memory, have transmitted musically social feelings, thoughts, experiences, joys and sadnesses from one generation to the next and because of this new generation got informed about their own cultural treasures. Therefore dengbêjs (folk poets) were always social leaders and valuable in society. Meryem Xan is also one of the dengbêjs leading society with her own works. For this especially Meryem Xan's works were emphasized on this practice. The topic and theme of Meryem Xan's works will be understood detailly. Meryem Xan's will be introduced in various ways thanks to this work. Meryem Xan's works will be analysized in the framework of sadness on this work. The work consists of introduction, three parts and conclusion. The topic, aim, importance, matters, method and limits of adjustment will be explained in the part of introduction. Firstly, verbal and written culture in general, collective memory and by the extension of this, the function of being dengbêj were emphasized. The culture of dengbêjing was searched variously. Tha status of dengbêjs, the functions and properties of dengbêjs were discussed. The second part of the work is based on Meryem Xan's autobiography. The life and events she encountered were handled. The place of birth, family, marriages, departing to Baghdad, the art life and death of the artist were narrated detailly. On the third part Meryem Xan's works were analysized on the framework of sadness. 25 works of 43 available were chosen and analysized. Meryem Xan's works were mentioned widely at the beginning of the part. Then the definition of sadness was made and the feelings causing people sad were explained. The other songs of the artist were given in the attachment of the work. Key Words Verbal Culture, Collective Memory, Dengbêjing, Meryem Xan, Autobiography, Sadness.