Düşme şikayeti ile acil servise başvuran 65 yaş ve üzeri bireylerde düşme nedenlerinin incelenmesi
Investigation of factors affecting falls of individuals aged 65 and over who applied to the emergency service with the complaint of falling
- Tez No: 815823
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM YAVUZ VAN GİERSBERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Düşme Şikayeti ile Acil Servise Başvuran 65 Yaş ve Üzeri Bireylerde Düşme Nedenlerinin İncelenmesi Amaç: Bu çalışma, retrospektif,kesitsel ve tanımlayıcı tipte olup, düşme şikayeti ile acil servise başvuran 65 yaş ve üzeri bireylerde düşme nedenleri ve etkileyen etmenlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Metod: Bu çalışma İzmir 'de bir Üniversite Hastanesi (Sağlık ve Uygulama Merkezi) Acil Tıp Ana Bilim Dalı Kliniğinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini acil servise düşme şikayeti ile başvuran 65 yaş ve üzeri hastalar (N=3407) oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini kriterlerine uyan (N=2502) hasta dosyası oluşturmuştur. Araştırmada veriler, elektronik hasta dosyaları, geriye dönük taranarak toplanmıştır. Verilerin toplanmasında; Veri Toplama Formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS programında; tanımlayıcı istatistiksel metotlar, t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi ve Pearman korelasyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma için Ege Üniversitesi Tıbbi Araştırmalar Etik Kurulu'ndan yazılı izin alınmıştır. Bulgular: Bireylerin yaşlarının ortalaması 76,52 ± 8,31 olarak belirlenmiştir. Bireylerin %61,7'sinin kadın, %38,3'ünün erkek olduğu belirlenmiştir. Bireylerin %89'unun başkasıyla birlikte yaşadığı belirlenmiş olup %60,4'ünün eşi, %28,5'inin çocuklarıyla birlikte yaşadığı görülmüştür. Araştırmada yer alan Bireylerin %30'unun sonbaharda , %68,3'ünün gündüz, %60,2'sinin ambulans ile hastaneye başvurduğu belirlenmiştir. Bireylerin %48,8'inin kayma nedeniyle düştüğü, %26,7'sinin daha önce düşme öyküsüne sahip olduğu,%85,8'inin ek hastalığı olduğu belirlenmiş olup bireylerin %74,3'ünde hipertansiyon hastalığı olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre; bireylerin %56,2'sinde kırık geliştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Investigation of Factors Affecting Falls of Individuals Aged 65 and Over Who Applied to The Emergency Service With The Complaint of Falling Aim: This retrospective, cross-sectional and descriptive study was conducted to examine the causes of falls in individuals aged 65 and over who applied to the emergency department with the complaint of falling. Method: The research was carried out in Ege University Hospital (Health and Practice Center) Emergency Medicine Department. The population of the study consisted of patients aged 65 and over (N=3407) who applied with the complaint of falling to the emergency department. The sample of the study consisted of a patient file that met the criteria (N=2502). In the study, data were collected by retrospectively scanning electronic patient files. In data collection; Data Collection Form was used. The data obtained in the research are in the SPSS program; were evaluated using descriptive statistical methods, t-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Analysis, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test and Pearman correlation analysis. Written permission was obtained from Ege University Medical Research Ethics Committee for the study. Results: The mean age of the persons was determined as 76.52 ± 8.31. It was determined that 61.7% of the participants were female and 38.3% were male. It was determined that 89% of the participants lived with someone else, 60.4% of them lived with their spouses and 28.5% with their children. It was determined that 30% of the participants in the study applied to the hospital in autumn, 68.3% during the day, and 60.2% by ambulance. It was determined that 48.8% of the participants fell due to slipping, 26.7% had a history of falling before, 85.8% had an additional disease, and 74.3% of the participants had hypertension. According to the results obtained; It was determined that 56.2% of the participants developed fractures.