Türk tiyatro eleştirmenlerinin yazılarında yapısalcılığın yeri
Structuralism in the writings of Turkish drama critics
- Tez No: 660134
- Danışmanlar: DOÇ. ÜMİT AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Yapısalcı araştırma yöntemi dilbilimci Ferdinand de Saussure öncülüğünde ortaya çıkmış bir yaklaşım ve analiz yöntemidir. Saussure, dili bir göstergeler dizgesi şeklinde ele alarak yapısal açıdan incelemiştir. Edebiyat, antropoloji, matematik, mantık ve felsefe gibi farklı pek çok bilim dalı yapısalcılığı kendi alanlarına uygulamışlardır. Bu yaklaşım çeşitli sanat dallarında üretilen eserlerin çözümlemesinde de kullanılmıştır ve tiyatro oyunları da bunlardan biridir. Yapısalcı çözümleme, bir oyundaki unsurların birbirleriyle olan yapısal ilişkilerini ve derinde yatan anlamı nasıl yansıttıklarını ortaya çıkarmak amacıyla uygulanmaktadır. Bu çalışmada çeşitli Türk tiyatro eleştirmenlerinin eleştiri yazılarında oyunları analiz ederken yapısalcı yaklaşımı nasıl kullandıkları incelenmiştir. Bunun için Metin And, Sevda Şener, Ayşegül Yüksel, Zehra İpşiroğlu, Üstün Akmen, Hayati Asılyazıcı, Mehmet Konuk ve Yaşam Kaya gibi eleştirmenlerin toplam yirmi dört oyun hakkında yazdıkları eleştiriler gözden geçirilmiş ve yapısalcı yaklaşımın uygulanışı açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Structuralist research method is a method of examination led by Ferdinand De Sassure. Saussure examined the language structurally, considering it as a string of indicators. Many different fields of Sciense have applied the method of structuralism to their own fields, some of which Are Literature, Anthropology, Mathematics, Logic and Philosophy. This approach is also available in the analysis of some works in various branches of art and theatre plays are one of them. Structural analysis is applied to reveal the structural relationships of the elements in a theatre play and how they reflect the underlying meaning. In this research, it was examined how various Turkish theater critics used the structuralist approach while analyzing the plays in their criticism. For this, the criticisms written by Metin And, Sevda Şener, Ayşegül Yüksel, Zehra İpşiroğlu, Üstün Akmen, Hayati Asılyazıcı, Mehmet Konuk and Yaşam Kaya about twenty-four games were reviewed and evaluated in terms of the application of the structuralist approach.