Plastik sanatlarda ölüm olgusu
Death in plastic arts
  1. Tez No: 660221
  2. Yazar: SEVTAP YILDIZ KURŞUN
  3. Danışmanlar: PROF. HAKİME NUR GÖKBULUT
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tez çalışmasının amacı, plastik sanatlar alanında yapılmış çalışmaların incelenerek ölüm düşüncesinin nasıl biçime döküldüğü ve bu düşüncenin insan hayatında ne kadar önemli bir yere sahip olduğudur. Yapılan araştırmalarla varılan sonuca göre insanlık ölüm konusuyla oldukça derinden ilgilenmiş ve bu konu en temel sorun olarak düşüncelerini daima meşgul etmiştir. Hayatlarının en çok merak edilen ve bir türlü somutlaştıramadığı ve büyük bir belirsizlik yaşadığı bu sorunu kendi hayal edebildiği ölçüde biçime nasıl döktüğü incelenmiş ve ölüm düşüncesinden insanın neden çok korktuğu da ayrıca incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda insanın bilmediği, tam olarak anlamlandıramadığı bir belirsizlik karşısında aldığı tutumların nasıl biçime döküldüğü ve hayallerini ne kadar zorladığı da görülmüştür. İnsanın boşluk ve belirsizlik korkusu karşısında da nasıl tutum aldığı bu eserlerde açıkça görülmektedir. Ölümü bir boşluk ve belirsizlik gibi algılamasının yanı sıra, kendi bildiği somut dünyaya benzetme düşüncesi de bu eserlerde gayet açık bir şekilde görülüyor. Bu nedenledir ki sanat eserleri toplumun bir yansımasıdır ve toplumun dilini anlamak için ilk başvurulması gereken de sanat alanlarıdır. Ölüm olgusu toplumların yeterince anlayamadığı bir düşüncedir ve bu düşünce insanlığın biçimlenmesi ile çok yakından da ilgilidir. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de pek çok sanatçı bu konuyla yakından ilgileniyor ve konuya dair çokça eserler görünüyor. Avrupa sanatından ve Anadolu'dan sanatçıların resim ve heykel örnekleri incelenmiş ve ölüm konusuna nasıl yaklaştıklarıyla ilgili düşünceler değerlendirilmiştir. Ölüm konusu gelecek günlerde de sanatçıların yakından ilgileneceği önemli bir konu olarak yerini koruyacağı açıkça gözüküyor.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis is how the thought of death is formed by examining the studies in the field of plastic arts and how important this idea has in human life. According to the conclusion reached as a result of the researches, humanity has been deeply interested in the issue of death, and this issue has always occupied its thoughts as the most fundamental problem. It has been examined how they put this problem, which is the most desirable and uncertainty in their lives, to the extent that they can imagine themselves, and why people fear the thought of death. As a result of these examinations, it was seen how the attitudes taken by the persons in face of an uncertainty that they did not know and could not fully understand were put into form and how much they forced their dreams. It is clearly seen in these works how people take a stand against the fear of emptiness and uncertainty. In addition to perceiving death as an emptiness and uncertainty, the idea of likening it to the concrete world they knows is also clearly seen in these works. For this reason, artworks are a reflection of society and are the first areas to be consulted to understand the language of society. In order to understand the society better, it is necessary to examine the artworks of that society first. In conclusion, the phenomenon of death is an idea that societies cannot understand enough and always escape, and this idea is very closely related to the shaping of humanity. It is the thought that humanity most fears and runs away from. It seems possible to see this closely with the infectious disease problem experienced recently.