Bir üniversite hastanesinde 2015-2019 yılları arasında sezaryen operasyonu geçiren kalp hastalığı olan gebelerde uygulanan anestezi yöntemlerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of anesthesia methods applied in pregnancy with case diseases who have caesarean operation between 2015-2019 at A university hospital
  1. Tez No: 660237
  2. Yazar: ABİD KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHİR KUYUMCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş Ve Amaç: Ülkemizde gebelerin çoğunluğunu genç ve sağlıklı kadınlar oluşturmakla birlikte, günümüzde cerrahi teknikler ve ilaç tedavilerindeki gelişmeler nedeniyle kalp hastalığı olan daha fazla sayıda kadın, gebe olarak anestezistlerin karşısına çıkmaktadır. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri'nde Ocak 2015 – Aralık 2019 yılları arasında sezaryen operasyonu geçirmiş kalp hastalığı olan 150 olgu incelenmiş ve sonuçların literatürler eşliğinde değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç Ve Yöntem: Çalışmaya dahil edilen 150 hastanın demografik özellikleri, ASA skorlaması, yaş, gebelik haftası, mevcut kalp hastalığı, ek hastalığı, pulmoner arter basıncı, ejeksiyon fraksiyonu, sezaryen sayısı, yoğun bakımda kalış süresi, anestezi şekli, bebeğin 1. ve 5. dakika APGAR skoru her hasta için ayrı ayrı kaydedildi. Bulgular:Yaptığımız çalışmada; vakaların %72 sinde spinal anestezi tercih edildiği, kardiyak hastalıklarda %94 ile kapak hastalıklarının en fazla görüldüğü ve anne mortalitesinin görülmediği tespit edilmiştir. Genel anestezi yapılan gebelerde yoğun bakımda kalış süreleri ortalamaları 2 gün, spinal anestezi yapılan gebelerde ise 1 gün olarak bulundu. Bebeklerin 1. ve 5. dakika APGAR skorlarının spinal anestezi grubunda yüksek bulduk.1. ve 5. dakika APGAR skorları ASA skoru ile negatif korelasyon gösterdi (r -,194; r -,167). 5. dakika APGAR skoru ile annenin EF skoru arasında pozitif korelasyon görüldü (r ,181). Sonuç: Çalışmamızda Pulmoner Arter Basıncı(PAB) değerleri yüksek olan hastalar genellikle genel durumu kötü ve kardiyak hastalık açısından komplike hastalar (çoğu gebede birden fazla kardiyak hastalık mevcut) olduğundan, sezaryen için genel anestezi tercih edildiği görüldü. Genel anetezi grubunda APGAR skorlarının düşük olmasını; genel anestezi ile C/S alınan hastaların kardiyak açıdan kötü ve ek hastalığı olan, PAB yüksek, EF düşük ve ASA skorlarının yüksek olmasına bağladık. Çalışmamızla, önemli sonuçlar elde ettiğimizi düşünmekle birlikte kalp hastalığı olan gebelerde anestezi uygulamalarıyla ilgili geniş prospektif çalışmalara da ihtiyaç duyulduğunu düşünmekteyiz. Kalp hastalığı olan gebeler, multidisipliner yaklaşımla takip ve tedavi edilmelidir. Deneyimli ekiplerle (kardiyoloji, doğum, anestezi ve yenidoğan uzmanları) maternal ve neonatal riskin azalacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Although the majority of pregnant women in our country are young and healthy women, today, more women with heart disease come across anesthesiologists as pregnant, due to advances in surgical techniques and drug therapies.. In Medical Faculty Hospitals of Dicle University, 150 patients with heart disease who had a cesarean operation between January 2015 and December 2019 were examined and it was aimed to evaluate the results in the light of the literature. Materials and Methods: Demographic characteristics, ASA scoring, age, gestational week, current heart disease, additional disease, pulmonary artery pressure, ejection fraction, number of cesarean sections, length of stay in intensive care, type of anesthesia, 1st and 5th minute APGAR score of the baby recorded separately for each of 150 patients included in the study. Results: In our study; It was determined that spinal anesthesia was preferred in 72% of the cases, valvular diseases were the most common in cardiac diseases with 94% and maternal mortality was not observed. The average length of stay in the intensive care unit was 2 days in pregnant women under general anesthesia, and 1 day in pregnant women under spinal anesthesia. We found that 1st and 5th minutes APGAR scores of babies were higher in the spinal anesthesia group. APGAR scores in the 1st and 5th minutes were negatively correlated with the ASA score (r -, 194; r -, 167). A positive correlation was observed between the 5th minute APGAR score and the mother's EF score (r, 181). Conclusion: In our study, it was seen that general anesthesia was preferred for cesarean operations, since patients with high Pulmonary Artery Pressure (PAP) values are generally patients with poor general condition and complicated patients with cardiac disease (most pregnant women have more than one cardiac disease). We attributed that the low APGAR scores in the general anesthesia group; patients undergoing C / S under general anesthesia had bad cardiac and comorbid diseases, high PAP, low EF and high ASA scores. Although we we achieved important results with our study, we think that there is a need for large prospective studies on anesthesia applications in pregnant women with heart disease. Pregnant women with heart disease should be followed up and treated with a multidisciplinary approach. We believe that maternal and neonatal risks will decrease with experienced teams (cardiology, obstetrics, anesthesia and neonatal specialists).