Dövme yaptıran bireylerde kimlik yönelimi, duygu durumu ve beden algılarının incelenmesi
Examination of identity orientation, mood and body perception in individuals who get tattoos
  1. Tez No: 660236
  2. Yazar: BUSE BİLGİ DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı, dövme yaptıran bireylerde kimlik yönelimi, duygu durumu ve beden algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Araştırmada, 18-45 yaş aralığındaki dövmesi olan (n=165) ve dövmesi olmayan (n=100) toplam 265 katılımcı çalışma grubunu oluşturmuştur. Örneklemi dövme yapan bireylerin oluşturması ölçüt olarak ele alınmıştır. Verilerin analizinde SPSS v26 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri Vücut Algısı Ölçeği (VAÖ), Duygudurumları Profili, Kimlik Ölçeği ve alt boyutlarıdır. Bağımsız değişkenleri ise dövme yapan ve yapmayan grup, cinsiyet, eğitim düzeyi, dövmenin görünürlüğü, pişmanlık durumu ve dövme sayısıdır. İki kategorili değişkenler için bağımsız örneklemler t- testi, üç veya daha fazla kategorili değişkenler için Anova analizi yapılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişikiyi belirlemek için korelasyon analizi yapılmıştır. Ayrıca, parametrik koşulların sağlanmadığı durumlarda Mann Whitney U ve Kruskal Wallis analizi yapılmıştır. Bulgularda, vücutta dövmenin olup olmaması durumuna göre katılımcıların gerginlik-anksiyete, depresyon-keder, öfke-saldırganlık, yorgunluk-atalet, konfüzyon puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Vücudunda dövme olan katılımcıların gerginlik-anksiyete, depresyon-keder, öfke-saldırganlık, yorgunluk-atalet ve konfüzyon puan ortalaması vücudunda dövme olmayan katılımcıların puan ortalamasından daha düşük belirlenmiştir. Vücutta dövmenin olup olmaması durumuna göre katılımcıların toplam VAÖ puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Vücutta dövmenin olup olmaması durumuna göre katılımcıların kolektif kimlik puan ortalamaları arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu bulgulanmıştır. Araştırma sonuçlarıyla elde edilen bulguların literatürle tutarlılığı ve sonuçlarüzerinde etkili olabilecek diğer değişkenler tartışılmış ve çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between identity orientation, mood and body perception in individuals who get tattoos. A total of 265 participants between the ages of 18 and 45 withtattoos (n=165) and with out tattoos (n=100) constituted the study group. The sample was taken as a criterion for tattoo individuals. SPSS v26 program was used for analysis. The dependent variables of the research were classified as; body perception scale, mood profile, identity scale and itssub-dimensions. The independent variables were classified as; tattooed and non-tattoo edgroup, gender, education level, visibility of tattoo, regret status and number of tattoos. Independent Sample T-Test for two categorical variables, Anova F-Test (Analysis) for three or more categorical variables have been used. Correlation analysis has been made in order to determine the relationships between variables. In addition, the Mann–Whitney U test and The Kruskal-Wallis test have been made in cases where the lack of parametric conditions. At the end of research, it is discovered that there is a marked statistically difference between the participants point averages over tension-anxiety, depression-destiny, anger-aggression, tiredness-laziness, confusion according to whether there is tattoo on a body or not. It is discovered that the tattooed participants' tension-anxiety, depression-destiny, anger-aggression, tiredness-laziness and confusion point average are lower than the non-tattooed participants' point average. It is established that there is no clear difference between the participants' total BPS point averages according to whether there is a tattoo on their body or not. However, it is discovered that there is a clear statistically difference between the participants' collective identity point averages according to whether there is a tattoo on their body or not. The findings derived from the research result have been discussed in terms of literal consistency and other variables effecting the results and several solutions have been offered.