Çevre siyaseti ile ekonomi arasındaki çatışmalı ilişki bağlamında Türkiye'de orman siyasetinin incelenmesi
Examination of forest policy in the context of conflicting relations between environmental policy and economics in Turkey
- Tez No: 660243
 - Danışmanlar: PROF. DR. MİHRİBAN ŞENGÜL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İnönü Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çevre ile ekonomi arasındaki ilişki üretim sistemleri temelinde gerçekleşmektedir. Kapitalizm koşullarında sermaye birikim sürecine kaynaklık eden çevresel unsurların varlığı ya da yokluğu ekosistem dengesini direkt olarak etkilediği gibi ekonomiyi de etkilemektedir. Çevresel varlıkların ekonomide yarattığı değer, ekolojik bakımdan yarattığı değerden fazla ise çevreyi koruma esasları ekonomik büyüme temelinde oluşturulmaktadır. Bu bağlamda 1970'lerden itibaren gelişen çevre siyaseti de ekonomik büyümenin ve sermaye birikim sürecinin bir parçası olarak düzenlenmiştir. Çevre koruma ve ekonomik büyüme arasındaki çatışmalı ilişkinin kaynaklık ettiği küresel çevre siyasetinin kapsamını ve sınırlarını kapitalizm koşulları belirlemektedir. Ekonomik büyümeyle uyumlu bir çevre yönetimi anlayışına dayalı olarak yürütülen çevre siyaseti, ekonomik değeri yüksek ekolojik varlıkları yine aynı anlayış çerçevesinde kapsam dışı bırakmaktadır. Bu bağlamda yarattığı ekonomik değerin büyüklüğü nedeniyle çevre siyasetinin kapsamı içerisine girmeyen ve ekosistemin ana unsurlarından biri olan ormanlar ile ilgili yürütülen siyaset önemli inceleme alanlarından biridir. Ormanların ekosistemde sahip olduğu ekolojik önemin büyüklüğü, piyasa koşullarında elde edilen kâr karşısında ikincil öneme sahiptir. Üretim sistemlerinin tarihsel süreçteki gelişimleri ormanların fiziksel açıdan tüketimini gittikçe artırmıştır. Fakat diğer yandan ekolojik bir unsur olarak ormanların tükenişinin küresel ölçekte yarattığı etki göz ardı edilmektedir. Bu çalışmada Türkiye özelinde incelenen orman siyasetinin, ekonomi ve çevre arasındaki çatışmalı ilişkinin bir ürünü olan çevre siyaseti bağlamında değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between the environment and the economy is realized on the basis of production systems. Under the conditions of capitalism, the existence or absence of environmental assets that are the source of the capital accumulation process directly affects the ecosystem balance as well as the economy. If the value created by environmental assets in the economy is greater than the value created by ecologically, the principles of environmental protection are created on the basis of economic growth. In this context, the environmental politics that developed from the 1970s were also organized as part of the process of economic growth and capital accumulation. The conditions of capitalism define the scope and limits of global environmental politics, which are the source of the conflicted relationship between environmental protection and economic growth. Environmental policy, which is based on an environmental management approach in line with economic growth, excludes ecological assets with high economic value within the framework of the same understanding. In this context, because of the size of the economic value created by the environmental policy does not fall within the scope of the ecosystem and one of the main elements of the forest policy is one of the important areas of investigation. The size of the ecological importance created by forests in the ecosystem is of secondary importance against the profits obtained in market conditions. The historical development of production systems has increased the physical consumption of forests. But on the other hand, the global impact of deforestation as an ecological element is ignored. In this study, the forest politics studied in Turkey were evaluated in the context of environmental politics, which is a product of the conflicted relationship between economy and environment.