Türkiye ve Balkan ülkeleri arasındaki dış ticaret ilişkisinde turizmin ekonomik büyümeye etkileri
Tourism between Turkey and Balkans countries contribution to economic growth in foreign trade relations
  1. Tez No: 660247
  2. Yazar: BERFİN HEMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL RECEP ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Geçmişten günümüze kadar ekonomik büyüme birçok iktisadi ekolün konusu olmuş ve devletler tarafından bu alanda çalışmalar yapılmıştır. Ekonomik büyüme kavramı incelendiğinde, dış ticaretin önemi ortaya çıkmıştır. Küreselleşen dünya ile birlikte uluslararası ilişkiler önem kazanmıştır. Bu durum dış ticaret ilişkilerinin gelişmesini ve bir dış ticaret çeşidi olan turizmi ön plana çıkarmıştır. Türkiye Ekonomisinde de küreselleşen dünya ile turizm ön plana çıkar. Jeopolitik olarak çok yakın bir konumda olan Balkan ülkeleri ile aramızda gelişen ekonomik ilişkilerin en önemli unsuru olan turizmin ekonomik büyümeye katkısı araştırılmış ve özellikle Türkiye açısından göz ardı edilemez derecede etkisi olduğu bu çalışmada ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Economic growth from past to present has been the subject of many economic schools and studies have been carried out by states in this field. When the concept of economic growth is examined, the importance of foreign trade has emerged. International relations have gained importance with the globalizing world. In this case, the development of foreign trade relations and foreign trade, which is a kind of tourism has brought to the fore. Turkey in the economy, tourism interests to the fore with the globalizing world. Geopolitics as with many Balkan countries that are in close proximity to us developing the most important elements of the contribution that tourism's economic growth of economic relations have been investigated and have revealed in this study have an impact on the degree cannot be ignored in terms of Turkey.