Bireysel çalgıları üflemeli çalgı olan müzik öğretmenlerinin müzik derslerinde çalgılarını kullanım durumları
The usage of the instruments in the music lessons of the music teachers who pay wind instruments
- Tez No: 660246
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada mesleki müzik eğitimi veren kurumlardan mezun olmuş bireysel çalgısı üflemeli çalgı olan müzik öğretmenlerinin, müzik derslerinde çalgılarını kullanım durumlarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Nicel bir araştırma olarak tasarlanan bu çalışmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Mesleki müzik eğitimi veren kurumlardan mezun olmuş bireysel çalgısı üflemeli çalgı olan ve Ankara ilinde MEB'de görev yapan müzik öğretmeni 32 katılımcı örneklem olarak ele alınmış ve iki şıklı ve beşli likert ölçekli sorulardan oluşan anket uygulanmıştır. SPSS Statistics 20 programı ile nicel hale getirilen veriler betimsel olarak yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda üflemeli çalgı eğitimi almış müzik öğretmenlerinin müzik dersleri kapsamında şarkılara ana çalgıları ile eşlik ettikleri fakat üflemeli çalgıyı çalarken sözlü eşlik edememe durumunun ders içi hakimiyete olumsuz etki edebildiğini, bundan ötürü bireysel üflemeli çalgılarının yanında diğer eşlik çalgılarını da derslerinde kullandıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the use of musical instruments of music teachers, whose individual instruments are wind instruments, who graduated from vocational music education institutions. In this study, which was designed as a quantitative research, the general survey model was used. 32 music teachers who graduated from vocational music education institutions and whose individual instrument is a wind instrument and working in Ankara Ministry of National Education were taken as a sample and a questionnaire consisting of two-way and five-point Likert scale questions was applied. The data that were quantified with the SPSS Statistics 20 program were interpreted descriptively. As a result of the study, it was determined that the music teachers who received wind instrument training accompanied the songs with their main instruments within the scope of music lessons but could not be able to accompany the wind instrument with their words, which could negatively affect the mastery of the class, and therefore they used other accompaniment instruments in addition to individual wind instruments.