Rize TOHM sporcularında quadriceps kasına uygulanan kinezyolojik bantlamanın diz ekstansör kas kuvvetine etkisi
The way kinesiological bandaging, which is performed on Rize TOHM athletes' quadriceps muscle effects knee extensör muscle strenght
- Tez No: 660256
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KALKAVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kinezyolojik bantlama tekniği, deri ile kas dokusu arasındaki alanı genişleten, bu sadeye fonksiyonel aktiviteler sırasında deri altı oluşumları rahatlatan bir tür tedavi yöntemidir. Uluslararası tanınırlığı ve kullanımı 2008 yılında yapılan Pekin olimpiyatlarına dayanan kinezyolojik bantlama tekniğinin ortaya çıkışı ise 1970'li yıllara dayanmaktadır. Sporcularda kas üzerine uygulanan kinezyolojik bantlama tekniğinin kas kuvveti üzerine etkisinin araştırıldığı bu çalışma 2019-2020 yıllarında Rize ilinde TOHM'a kayıtlı olan elli sporcu üzerinde gerçekleştirildi. Bu sporcuların öncelikle demografik bilgileri (cinsiyet, yaş, spor dalı, spor yapma yılı) kayıt altına alındı. Sporcular randomize olarak kinezyolojik bantlama yapılan ve yapılmayan olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki grup sporcularına da fiziksel ölçümler (boy uzunluğu, vücut ağırlığı, quadriceps çevre ölçümü, skinfold yağ ölçümü) yapıldı. Birinci gruba bantlama öncesi, bantlamadan bir saat sonra ve bantlamadan yirmidört saat sonra; ikinci gruba ise birinci grubun ölçüm zamanları ile eşzamanlı olarak sırt bacak dinamometresi ile kas kuvveti ölçümleri yapıldı. Hipotezlerin sınanmasında öncelikli olarak verilerin normallik dağılımlarına bakıldı. Normallik durumlarına göre α=0.05 anlamlılık düzeyinde ikili karşılaştırmalarda; t-testi veya mann whitney-u testi, üç ve daha fazla olan karşılaştırmalarda ise tek yönlü anova testi uygulandı. Test sonuçları cinsiyet, yaş, spor dalı, spor yapma yılına göre sporcuların boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi ve kas kuvveti ölçümleri arasındaki farkın anlamlı olduğunu gösterdi. Bu çalışmadaki bantlama gruplarına göre kas kuvveti ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. Elde edilen sonuçlar cinsiyet, yaş, spor dalı ve spor yapma yılının boy, vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi ve kas kuvvetine ekti ettiğini göstermektedir. Literatürdeki pek çok çalışma gibi bu çalışma da kinezyolojik bantlamanın kas kuvvetini artırmaya etkisi olmadığını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Kinesiological taping technique is a treatment method that expands the area between the skin and muscle tissue, in this way relieves subcutaneous formations during the functional activities. The emergence of the kinesiological taping technique, whose international recognition and utilization is based on the Beijing Olympics in 2008, dates back to the 1970s. This study, which investigates the effect of kinesiological taping technique applied on the muscles of athletes on muscle strength was carried out on fifty athletes registered at TOHM in Rize province between 2019-2020. İnitially demographic information (gender, age, sport branch, sport year) of these athletes were recorded. The athletes were randomly divided into two groups. One of these groups was using kinesiological taping and the other group was not use kinesiological taping. Physical measurements (height, body weight, quadriceps circumference, skinfold fat measurement) were performed on both groups of athletes. In the first group, muscle strength measurements were made with a back leg dynamometer before taping, one hour after kinesiological taping and twenty-four hours after taping. The measurements of the second group were taken simultaneously with the first group. In testing the hypotheses, the normality distribution of the data was primarily examined. According to normality t-test or mann whitney-u test was used for paired comparisons at α=0.05 significance level, and one-way anova test was used for triple or more comparisons. The test results showed that the difference between the athletes' height, body weight, body fat percentage and muscle strength measurements for each of the variables of gender, age, sport branch, and year of doing sports is meaningful. In this study, there was no statistically significant difference between the muscle strength measurements of those with and without using kinesiological taping. The results show that the variables of gender, age, sport branch and year of doing sports each add to height, body weight, body fat percentage and muscle strength. Like many studies in the literature, this study supports that kinesiological taping has no effect on increasing muscle strength.