Aile ve yetiştirme yurdu ortamında bakım gören 5-6 yaş çocuklarının doğal ortamlarında gözlenen günlük davranışları
Natural observation of daily behaviors of 5-6 years old children growing on family or orphanage in their natural environment
- Tez No: 660255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK GÜRKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada 5-6 yaşlarındaki çocukların (N=12) doğal ortamları olan ailede (n=6) ve yetiştirme yurdunda (n=6) günlük doğal davranışları, ekolojik psikoloji yöntemlerinden biri olan Spesimen kaydı yöntemi ile incelenmiştir. Bu yöntem, gözlemlenen çocuğun davranışlarının, söylediklerinin, çevredekilerin çocuğa yönelik davranışlarının ve söylediklerinin hiçbir şey seçmeden ve atlamaksızın olduğu gibi kaydedilmesini ve daha sonra da kayıtların episodlara ayrılarak her bir episodun yapısal özelliklerinin ve psikolojik içeriğinin incelenmesini içerir. Böylece çocuğun doğal ortamdaki davranışlarının yapısı ve psikolojik içeriği betimlenebilmektedir. Bu araştırmada aile ve yurt ortamında büyüyen çocukların davranış akışları karşılaştırılmıştır. Davranış akışının içerdiği episod sayısı, episod türü, episod anlamı gibi yapısal özelliklerin yanı sıra saldırganlık, başatlık, başvurma, direnme, uysallık gibi eylem modellerinin sıklığı tespit edilmiş ve karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, daily natural behaviors of children aged 5-6 (N = 12) in their natural environment in the family (n = 6) and in the orphanage (n = 6) were investigated using the Spesimen recording method, one of the ecological psychology methods. This method involves recording the behavior of the observed child, what he says, the behavior of the environment towards the child and what he says without selecting or skipping anything, and then dividing the recordings into episodes and examining the structural features and psychological content of each episode. Thus, the structure and psychological content of the child's behavior in the natural environment can be described. In this study, behavioral flows of children growing up in family and orphanage environment were compared. In addition to structural characteristics such as the number of episodes, episode type, episode meaning, the frequency of action models such as aggression, dominance, resorting, resilience, and compliance were determined and compared.