Fen bilimleri alanında öğrenci, öğretmen ve öğretim elemanlarının mesleki gelişim süreçlerine ilişkin görüşlerinin belirlenmesi
Determining the views of students, teachers and academicians on professional development processes in the field of science
  1. Tez No: 975347
  2. Yazar: MERVE ASLANBÖLÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanlar var oluşlarından bu yana topluluklar halinde yaşamışlardır. Toplulukları oluşturan bireyler bir arada yaşamanın bir gereği olarak belirli görevleri üstlenmiştir. Bir görevin üstlenilmesiyle birlikte görevini iyi bir biçimde yerine getirme ve kazanılan deneyimlerin bir sonraki nesle aktarılması gereği ortaya çıkmıştır. Bu gerekten etkilenen en önemli mesleklerden biri öğretmenlik mesleğidir. Öğretmenler hem meslek bilgilerini edinmek hem de gelişmeler doğrultusunda sahip oldukları mesleki bilgileri sürekli olarak geliştirmek durumundadır. Sahip olunan alan bilgisi, pedagojik bilgi ve teknolojik bilgilerin genişletilmesi ve iyileştirilmesine dönük görüşler mesleki gelişim hakkındaki görüşlerin yapılanmasında etkili olmaktadır. Ancak özellikle fen bilimleri öğretmenlerinin mesleki gelişim hakkındaki görüşlerini belirlemeye dönük çalışmaların sınırlı olduğu görülmektedir. Bu nedenle bu çalışmanın amacı fen bilimleri öğretmen adaylarının, öğretmenlerin ve öğretim elemanlarının mesleki gelişimlerine ilişkin görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırmanın örneklemini fen bilimleri öğretmen adayları, öğretmenleri ve öğretim üyeleri oluşturmaktadır. Öğretmenlerin mesleki gelişime dönük görüşlerinin belirlenmesinde durum çalışması deseni benimsenmiştir. Durum çalışması belirli bir kişi, grup ya da topluluğun iş ve eylemlerinin bir durum olarak kabul edilmesi ve ilgilenilen konuyla ilgili derinlemesine olanak vermektedir. Veri toplama aracı olarak kapsayıcı bir görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme formu kişisel bilgiler, öğrenim geçmişi, görev yapılan kurumların türü ve mesleki gelişimle ilgili sorulardan oluşan bölümler halinde düzenlenmiştir. Formun ilk bölümündeki sorular katılımcıların demografik özelliklerinin yanı sıra mesleki gelişimle ilgili özelliklerini belirlemeye yönelik olarak hazırlanmıştır. Mesleki gelişimle ilgili görüşme sorularıysa katılımcıların mesleki gelişim düzeylerini, mesleki gelişim döngüsündeki yerlerini, mesleki gelişime katkı sağlamak için izlenen yolları, son dönemde değişimleriyle tartışmalarda gündeme oturarak popülerliğini koruyan Öğretmenlik Meslek Kanunu çerçevesinde kariyer gelişim basamakları ve Milli Eğitim Akademisi hakkındaki görüşlerini belirlemeye yöneliktir. Görüşme formu üzerinden toplanan veriler içerik analizi süreçlerinden geçirilerek analiz edilmiş edilmiştir. Analiz sonuçları tablolar halinde sunularak bulgulara ulaşılmıştır. Genel olarak ele alındığında öğretim elemanlarının meslek kabullenme düzeylerinin ileri düzeyde olduğu ve meslek gelişim döngüsü içinde olumlu pozisyonda yer aldıkları tespit edilmiştir. Ancak öğretmen adaylarının ve öğretmenlerin mesleki gelişim için yollar arandığı kariyer gelişim basamakları ve sürecine, son dönemin yeni kurumlarından olan Milli Eğitim Akademisine mesleki gelişim seminerlerine tamamen karşı olmadıkları sonucu ortaya çıkmaktadır. Fakat hakkında olumsuz görüşlere sahip oldukları belirlenmiştir. Sonuç olarak, öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişime açık bir görüşe sahip olmalarına rağmen kariyer basamakları uygulamasını yanlış buldukları anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
People have lived in communities since their existence. Individuals forming communities have undertaken certain tasks as a requirement of living together. With the undertaking of a task, the need to perform the task well and to transfer the experiences gained to the next generation has emerged. One of the most important professions affected by this requirement is the teaching profession. Teachers have to both acquire professional knowledge and continuously develop the professional knowledge they have in line with developments. Views on expanding and improving field knowledge, pedagogical knowledge and technological knowledge are effective in structuring views on professional development. However, it is seen that studies aimed at determining the views of science teachers on professional development are limited. Therefore, the aim of this study is to determine the views of science teacher candidates, teachers and faculty members on their professional development. The sample of the research consists of science and related field (biology, physics and chemistry) teachers. A case study design was adopted in determining the views of teachers on professional development. A case study allows the work and actions of a certain person, group or community to be accepted as a situation and provides an in-depth opportunity on the subject of interest. For this reason, the thoughts of 16 science teacher candidates continuing their education at Bartın University, 17 science teachers working in state schools in and around Bartın and 15 faculty members on professional development were accepted as a situation and an attempt was made to reveal them. An inclusive interview form was used as a data collection tool. The interview form was divided into four sections: personal information, educational background, type of institutions where they work and interview questions. The first three sections were aimed at revealing informative information to determine the professional characteristics of teachers. The interview questions in the last section were aimed at determining the professional development levels of teachers, their place in the professional development cycle, the paths followed to contribute to professional development, career development steps within the framework of the Law on the Profession of Teaching, which has recently become popular in discussions with its changes, and their views on the National Education Academy. The data collected through the interview form were analyzed by going through content analysis processes. The analysis results were presented in tables and the findings were reached. When considered in general, it was determined that the professional acceptance levels of the faculty members were at an advanced level and that they were in a positive position in the professional development cycle. However, it is concluded that teacher candidates and teachers are not completely against the career development stages and process in which ways are sought for professional development, and professional development seminars in the National Education Academy, which is one of the new institutions of the last period. However, it has been determined that they have negative views about it. As a result, it is understood that although teachers have an open view on personal and professional development, they find the application of career stages wrong. Suggestions have been presented for the review of the professional development understanding of science teachers, the aspects they see as open to development and the available opportunities within the framework.