Transseksüel kadınlarda baba imgesi ve otoritenin projektif testlerle değerlendirilmesi
Evaluation of paternal image with projective tests in transsexual women
- Tez No: 660294
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ELİF YAVUZ SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, cinsiyet geçiş ameliyatları için başvuruda bulunmuş olan transseksüel kadınların baba imgesi ve otorite açısından projektif testler kullanılarak incelenmesidir. Transseksüel, doğuştan getirdiği bedensel cinsiyetinden hoşnutsuzluk duyup, karşı cinsin biyolojik, ruhsal ve toplumsal özelliklerine sahip olmak isteyen bireylere denmektedir. Transseksüel kadın ise doğuştan erkek cinsiyet özelliklerine sahip olup, kadın olmak isteyen bireylere denilmektedir. Bu çalışma hastaneye cinsiyet değiştirme ameliyatı için başvurmuş ve takibi yapılan, 18-45 yaşları arasında Cinsiyet Disforisi tanısı almış 15 gönüllü transseksüel kadın ile yürütülmüştür. Katılımcılara yarı-yapılandırılmış psikanalitik ön-görüşme sonrası Rorschach Testi ve TAT uygulanmış olup, bu malzemeler, Fransız Okulu'na özgü içerik analiziyle değerlendirilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre, baba imgesi ve otoritenin bu bireyler için değersizleştirildiği, mesafe alındığı ve buradan hareketle babasal anlamda bir otorite güçlüğünün ortaya çıktığı söylenebilir. Bununla birlikte otorite imgesi incelendiğinde, daha çok annesel üstbenliğin baskınlığı, anneyle oluşan simbiyotik tarzda bir ilişki paterni de çalışmanın sonuçları arasındadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine transsexual women who have applied for gender reassignment surgeries in terms of father image and authority using projective tests. Transsexual is a person who is dissatisfied with the bodily sex he is born with and wants to have the biological, spiritual and social characteristics of the opposite sex. Transgender women are individuals who are born with male gender characteristics and want to be a woman. This study was conducted with 15 volunteer transsexual women aged 18-45 who were admitted to the hospital for sex reassignment surgery and were diagnosed with Gender Dysphoria. After the semi-structured psychoanalytic pre-interview, Rorschach Test and TAT were applied to the participants, and these materials were evaluated with content analysis specific to the French School. According to the findings of the study, it can be said that for these individuals, fatherhood and authority are devalued, distance has been taken and an authority difficulty arises in the paternal sense. However, when the authority image is examined, the dominance of the maternal authority and a symbiotic pattern of relationship with the mother are among the results of the study.