Kronik lenfositik lösemi tanısı almış hastalarda retiküler lif derecesi ile laboratuar ve prognositik faktörlerin ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of reticular fiber degree and laboratory and prognocytic factors in patients with A diagnosis of chronic lymphocytic leukemia
  1. Tez No: 660323
  2. Yazar: ÖMER ŞAHİN DEDEBAĞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMİRCAN ÖZBALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: KLL, batı ülkelerinde en sık görülen lösemi türüdür. Tipik olarak ileri yaşlarda görülen KLL'nin klinik seyri ve spektrumu çok değişkendir. KLL seyrinin kişiden kişiye farklılık göstermesi nedenli, sağ kalımı etkileyen prognostik faktörlerin belirlenmesi, prognostik faktörlere göre yüksek riskli hastaların saptanması KLL yönetiminde önemlidir. Retiküler lif derecesinin hematolojik malignitelerde prognostik değeri birçok çalışmaya konu olmuştur. Bu çalışma, KLL hastalarında retiküler lif derecesinin araştırılması ve bunun klinik, laboratuar, prognostik faktörlerle olan ilişkisini ortaya koymak amacıyla planlanmıştır. Materyal ve Metod: Araştırmamızda; Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı'na 2006-2019 yılları arasında başvuru yapan ve KLL tanısı alan hastalar, retrospektif olarak incelendi. Çalışmamıza kriterlere uyan 64 hasta alındı. Hastaların demografik, klinik, laboratuar, sitogenetik verileri, evre, kemoterapi başlama zamanı, yıllık ortalama enfeksiyon sıklığı ve sağ kalıma ait veriler değerlendirildi. Bu verilerin tanı anında bakılan Retiküler lif derecesi ile arasındaki ilişki incelendi. Kemik iliği biyopsisi ile alınan örneklerde, Retiküler lif derecesi, Baurmeister sistemi kullanılarak kategorize edildi. Verilerin analizi SPSS 17.0 for Windows programı ile yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 64 hastanın 37'si (%57,8) erkek, 27'si (%42,2) kadın idi. Genel yaş ortalaması 71.25±11.77 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of The Relationship of Reticular Fiber Degree and Laboratory and Prognocytic Factors in Patients with a Diagnosis of Chronic Lymphocytic Leukemia Aim: CLL is the most common type of leukemia in western countries. CLL typically seen in older ages and the clinical course and spectrum of CLL is very variable. Determination of prognostic factors affecting survival and determination of high risk patients according to prognostic factors are important in the management of CLL, as the course of CLL differs from person to person. The prognostic value of reticular fiber grade in hematological malignancies has been the subject of many studies. This study was planned to investigate the degree of reticular fiber in patients with CLL and to reveal its relationship with clinical, laboratory and prognostic factors. Materials and Methods: In our research; patients who applied to Süleyman Demirel University Faculty of Medicine Hematology Department between 2006 and 2019 and were diagnosed with CLL were retrospectively analyzed. 64 patients who met the criteria were included in our study. Demographic, clinical, laboratory, cytogenetic data, stage, start time of chemotherapy, average annual infection frequency and survival data were evaluated. The relationship between these data and the degree of reticular fiber at the time of diagnosis was examined. Reticular fiber grade of samples taken by bone marrow biopsy was categorized using Baurmeister system. Data analysis was done with SPSS 17.0 for Windows program. Results: Of the 64 patients included in our study, 37 (57.8%) were male and 27 (42.2%) were female. Average age was calculated as 71.25 ± 11.77.