Hemşirelerin çalışma yaşam kalitesinin hasta tatmini üzerindeki etkisinin irdelenmesi
Investigation of the effect of the occupation life quality of the nurses on the patient satisfaction
  1. Tez No: 327457
  2. Yazar: ÇİĞDEM TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi?nde yataklı kliniklerde çalışan Hemşirelerin Çalışma Yaşam Kalitesinin Hasta Tatmini Üzerine Etkisi incelenmiştir.Araştırmada Hacettepe Erişkin Hastanesi Yataklı tedavi kliniklerinde çalışan 201 hemşireye çalışma yaşam kalitesini değerlendirmek için Sağlık Personeli Çalışma Yaşam Kalitesi ölçeği ve 313 hasta içinde Hasta Tatmini anketi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 18 programında değerlendirilmiştir. Bağımsız değişkenler olan yaş, medeni durum, çocuk sayısı, mesleki çalışma süresi, iş güvencesi, gece çalışma durumu ve gelir durumu, çalışma yaşam kalitesiyle ilgili olan parametrelerle olan ilişkisi açısından incelenmiştir. Yaş grupları arasında sürekli gelişme ve iyileşme faaliyetlerinin yanı sıra işstresi ve zaman baskısı açısından anlamlı farklılıklar izlenmiştir. Kurumda çalışma süresi göz önüne alınarak yaş grupları arasında yapılan karşılaştırmada iş stresi ve zaman baskısı açısından anlamlı farklılık saptanmıştır. Hasta tatmini anketinde incelenen bağımsız değişkenler hastaneye ilk başvuru durumu, cinsiyet, yaş, medeni durum, öğrenim durumu, sosyal güvence, meslek, tedavi şekli ve yatış süresi olmuştur. Daha önceden başvuru yapmışolan ve ilk kez başvuran hastalar arasında memnuniyet düzeyleri açısından anlamlı farklılık izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of the occupation quality of the nurses working in the wards of the Adult Hospital of the Hacettepe University, on the patient satisfaction. Health Personnel Occupation Life Quality Schedule has been applied to 201 nurses for the evaluation of the occupation life quality, and Patient Satisfaction Questionnaire has been applied to 313 patients. The data of the research was analyzed by using the SPSS 18 programme. The independent variables of age, marriage status, number of children, duration of the occupation, work security, nocturnal occupation status and income status were investigated for detection of correlation with the parameters of occupation life quality. There was significant difference among the age groups in respect to the continuous development and improvement facilities, along with the occupation stress and anxiety about time. The duration of the occupation was also found to be correlated with the degree of the work stress and anxiety about time. The independent variables analyzed in the Patient Satisfaction Questionnaire were the first application status, gender, age, marriage status, educational status, social security, occupation, treatment modality and duration of hospitalization. There was significant difference between the patients with previous application and the ones applying for the first time in respect to the satisfaction level.