Çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerde merhamet düzeyi ve merhamet yorgunluğunun belirlenmesi
Level of compassion and compassion fatigue in nurses working in pediatric clinics
  1. Tez No: 605865
  2. Yazar: GÖZDENUR TANRIKULU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerin merhamet düzeyi ve merhamet yorgunluğunun belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Konya il merkezinde bulunan ve kurum izni alınan hastanelerde çocuk kliniklerinde çalışan araştırmaya katılmayı kabul eden 192 hemşire oluşturmuştur. Veriler 15 soruluk“Bilgi Formu”,“Merhamet Ölçeği”ve“Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği'nin ”Merhamet Yorgunluğu Alt Ölçeği“ ile toplanmıştır. Veriler ”Mann Whitney U“, ”Kruskal Wallis-H“ ve ”Post-Hock Çoklu Karşılaştırma Testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a descriptive study to determine the level of compassion and compassion fatigue of nurses working in child clinics. The sample consisted of 192 nurses who agreed to participate in the study in the hospitals in Konya province. Data were collected with 15 questions from“Information Form”,“Scale of Compassion”and“Employees Compassion Fatigue Subscale”from Quality of Life Scale for Employees. The data were analyzed by“Mann Whitney U”,“Kruskal Wallis-H”and“post-Hock multiple comparison test”. Significance was evaluated as p < 0.05. 90,1% of nurses are female, 53,1% between the ages of 15 and 25, 45,3% are bachelor graduates, 51,6% are single and 60,4% have no children and 65,6% do not have any drug use. 44,3% of nurses work in University Hospitals and 47,4% of nurses work in intensive care and newborn services, 44,8% have a service year of 0-4 years, 64,1% have currently worked in the service/unit for the most 0-4 years, 80,2% of nurses willingly chosed their profession and 75% of them willingly chosed the service/unit they worked.