Runik harfli metinlerin söz varlığının aynılık ve farklılık açısından değerlendirilmesi
An evaluation of the vocabulary of runic texts in terms of similarity and difference
- Tez No: 660350
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERYAL KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tez çalışmasında Eski Türkçenin runik yazı ile yazılan Moğolistan, Yenisey, Kırgızistan ve Dağlık Altay bölgelerindeki metinlerinin söz varlığı aynılık ve farklılık açısından değerlendirilmiştir. Bu kapsamda Köl Tėgin, Bilge Kağan, Tunyukuk, Ongi, Çoyr, Küli Çor (İhe-Hüşöt), Tes, Taryat, Şine Usu (Moyun Çor), I. Karabalgasun, II. Karabalgasun, Suci, Sevrey, Xi'an (Karı Çor), Arhanan, Gürbelcin, Hoyto-Tamır, Irk Bitig, Yenisey, Altay ve Kırgızistan yazıtlarının söz varlığı incelenmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde birden çok yazıtta aynı anlamla kullanılan sözcüklere, ikinci bölümünde birden çok yazıtta çok anlamlı kullanılan sözcüklere ve üçüncü bölümde tek bir yazıtta kullanılmış sözcüklere yer verilmiştir. Ardından üçüncü bölümdeki sözcüklerin Türkçenin daha sonraki dönem metinlerinde yaşayıp yaşamadığı gözden geçirilmiştir. Sonuç bölümünde ise yapılan incelemeler değerlendirilmiştir. Çalışmada Eski Türkçenin ele alınan metinlerdeki söz varlığının farklı coğrafi alanlarda kullanımında kelime anlamı açısından aynılık ve/veya farklılığını ortaya koymak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the vocabulary of the Old Turkic texts that are written with runic script is evaluated in terms of similarity and difference. The vocabulary of the Orkhon, Ongi, Çoyr, Küli Çor (İhe-Hüşöt), Tes, Tariat, Şine Usu (Moyun Çor), I. Karabalgasun, II. Karabalgasun, Suci, Sevrey, Xi'an (Karı Çor), Arhanan, Gurvaljin-uul, Hoyto-Tamır, Irk Bitig, Yenisei, Altai and Krygzstan inscriptions that are located in the regions of Mongolia, Yenisei, Kyrgyzstan and Mountainous Altai is examined within this framework. The words used with a same meaning in more than one inscription are included in the first chapter, the words used with multiple meanings in more than one inscription are included in the second and the words used once in one inscription are included in the third chapter of the study. Then the words in the third chapter were surveyed whether they live in texts from the later periods of Turkish. As for the conclusion, a general evaluation was made as a result of the research. The study aims to demonstrate the similarity and/or the difference of the use of Old Turkic's vocabulary in different geographical areas in terms of word meaning.