Examining the potential predictors of electronic word of mouth communication in emerging social networking sites: A cultural comparison between Turkish and Libyan car buyers
Sosyal ağ sitelerinde ağızdan ağıza iletişimi etkileyen öncüllerin incelenmesi: Türk ve Libyalı otomobil alıcıları arasında kültürel bir karşılaştırma
- Tez No: 660381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN CENGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tüketiciler markaların sosyal ağ sitelerinde gerçekleştirdikleri marka stratejilerinden yüksek düzeyde etkilenmektedir. Bu nedenle tüketicilerin SNS'ler aracılığıyla fikir arayışına (e-WOM) girmesinde etkili olan sosyo-kültürel öncülleri araştırmak kritik hale gelmiştir. Bu çalışmada genel olarak: (1) tüketicilerin sosyal ağlardaki elektronik ağızdan ağıza iletişim davranışları üzerinde etkili olan öncüllerin neler olduğu ve (2) incelenen değişkenler açısından Libyalı ve Türk tüketiciler arasında ne tür farklılıkların olduğu sorularına odaklanılmıştır. Bu doğrultuda, araştırma modeline literatürde elektronik ağızdan ağıza iletişim kavramıyla daha önce ilişkilendirilen sosyal sermaye, bağ gücü, aynı türlük/öz benzerlik (homophily), güven ve kişilerarası etki dahil edilmiştir. Buna ek olarak elektronik ağızdan ağıza iletişim kavramıyla daha önce ilişkilendirilmemiş uygunluk, yenilikçilik, kolektivizm ve bireyselcilik yapıları da modele dahil edilmiştir. Bu doğrultuda modele dahil edilen değişkenler arasında Libyalı ve Türk tüketiciler arasında kültürel bir farklılığın olup olmadığı sınanmıştır. Araştırmanın verileri Türkiye ve Libya'da yaşayan ve otomobil satın alma niyetinde olan tüketicilerden elde edilmiştir. Bu doğrultuda kolayda örneklem yöntemiyle araştırmanın anketi sosyal ağlarda araştırmacı tarafından paylaşılmıştır. 252 Libyalı ve 210 Türk katılımcıdan elde edilen verilere IBM SPSS program aracılığıyla Regresyon analizi, t-testi ve z-test gibi çeşitli analizler uygulanmıştır. Araştırma sonuçları, araştırmanın değişkenlerinin elektronik ağızdan ağıza iletişim üzerinde üzerindeki etkilerinin kültürel olarak farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Örneğin, kişilerarası etki, kolektivizm, güven ve sosyal sermaye, yalnızca Libya örnekleminde ağızdan ağıza iletişim üzerinde anlamlı etkiye sahipken, Türk örnekleminde yalnızca bireyselcilik ve öz benzerliğin etkili olduğu ortaya konmuştur. Bununla birlikte, uygunluk değişkeninin her iki kültürde de e-WOM üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir Bireyselcilik ve bağ gücü değişkenlerinin elektronik ağızdan ağıza iletişim üzerinde her iki kültürde de anlamlı etkileri olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, literatürde daha önce e-WOM ile ilişkilendirilmemiş değişkenlerin kültürel bir karşılaştırmayla incelenmesi bu çalışmanın özgün değeri olarak ifade edilebilir. Bu çalışma aynı zamanda sosyal ağlar üzerindeki e-WOM davranışının pazarlama perspektifiyle incelenmesi gerektiğine dikkat çekmektedir. Buna göre, akademisyenlerin, uygulamacıların ve otomobil üreticilerinin, sosyal medya pazarlama stratejilerinde bu çalışmada bahsedilen kültürel boyutları dikkate almaları ve kültürel farklılıklara ve benzerliklere odaklanmaları gerektiği tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Consumers are highly influenced by brand strategies implemented in Social Networking Sites (SNSs). Therefore, it has become critical to investigate socio-cultural predictors that help engage consumers in opinion seeking and electronic-Word-Of-Mouth (e-WOM) through SNSs. This study has two aims: first to determine the effects of the social variables on customers' involvement in e-WOM in SNSs; and second to find the differences in social predictors of e-WOM between Turkish and Libyan customers. It will then apply the information obtained from these two aims to investigate the predictors of e-WOM and their effects on car buying intentions. The study aims to contribute to the literature by associating the effect of conformity, innovativeness, collectivism and individualism in addition to the previously approached social capital, tie strength, homophily, trust and interpersonal relations with e-WOM behavior. Moreover, a cultural comparison between Turkish and Libyan car buyers is made to better understand the effects of social relationships in engaging in e-WOM. An online survey form was shared by the researcher on Facebook using the convenience sampling method. Data were collected from Turkish and Libyan consumers who intend to purchase cars in the near future. Using SPSS, Factor analysis, Regression Analysis, t-test and z-test were applied to the data collected from 252 Libyan and 210 Turkish participants. Results showed that there were significant differences between the two cultures regarding the effect of the research variables on e-WOM. For example, interpersonal influence, collectivism, trust and social capital had significant effect on e-WOM in Libyan sample only, while individualism and homophily significantly affected e-WOM in Turkish sample only. However, conformity was the common variable which had no significant effect on e-WOM in both cultures.