MEB Açık Öğretim Batı Avrupa programlarının öğrenci beklentilerini karşılama düzeyleri
MEB Open Education West Europe progams levels of meeting student expactations
- Tez No: 660380
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Teknolojinin getirdiği değişimlerden kaynaklanan öğrenme ihtiyaçlarına devletler de kayıtsız kalamamakta ve kişilerin zorunlu deneyimlerinden kaynaklanan bu taleplerini karşılayacak politikalar geliştirmektedir. Özellikle de uluslararası platformlarda bu politikaların eğitime yansımalarında farklılıklar olabilmektedir. Yabancı ülkelere göç eden Türklerin de eğitim ihtiyaçlarının karşılanması için Türkiye kişilere farklı eğitim seçenekleri sunmaktadır. Bu seçeneklerden biri de uzaktan eğitim uygulamalarını içinde bulunduran Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi arasında imzalanan protokol gereği uygulanan Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Batı Avrupa Programlarıdır. Batı Avrupa Programı (BAP) Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaş, soydaş ve Türkçe bilen tüm bireyler için geliştirilmiş bir programdır. Bu açıdan bakıldığında BAP, yurt dışında yaşayan Türk öğrencilerin, Türk eğitim sistemine erişimlerinin sağlanması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmada, Millî Eğitim Bakanlığının politika olarak sunduğu Batı Avrupa'da yaşayan Türklere yönelik olarak hazırlanan BAP'ın, öğrenciler açısından amacına ulaşma ve beklentileri karşılama düzeyinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Bu çalışmada hem nicel hem de nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmada uygulanan anket verilerinin analizinde nicel, buna karşın odak grup görüşmelerinden elde edilen verilerin analizinde ise nitel araştırma tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklemini ise Almanya'da yaşayan ve BAP kapsamında eğitimlerini sürdüren 200 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklem seçilirken küme örnekleme yönteminden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin toplumsal beklentileri bakımından değerlendirildiğinde BAP'ın Türklerin iyi işlerde çalıştığını görmek ve öz kültürlerini unutmamak konularında bu beklentilere yüksek oranda cevap verirken Türklerin içinde bulundukları topluma uyum sağlamalarına istenilen düzeyde cevap vermediği görülmektedir. Öğrencilerin Alman eğitim sistemi içinde bulunmadıkları, bulunanların da bu sistem içinde zorlandıkları görülmekte ve bu nedenle BAP'ı bir çıkış yolu olarak algıladıkları görülmektedir. Araştırmadaki öğrencilerin bir kısmının Almanya'da yabancı düşmanlığı ve önyargılı yaklaşım gibi sorunlarla karşılaştığı bu nedenle BAP yoluyla nitelikli bir eğitim alarak ve üst seviyedeki eğitim imkânlarına sahip olarak Almanya'daki Türk saygınlığını artırmak istedikleri görülmektedir. Araştırma bulgularına göre Almanya'daki Türklere yönelik olarak kuşak farkına göre beklentiler, çok kültürlü eğitim, anadilde eğitim gereksinimleri dikkate alınarak geçerli ve akılcı bir eğitim modelinin tasarlanması konusunda ulusal ve uluslararası düzeyde politikalar geliştirmek ve çalışmalar yapmanın gerekli olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
States cannot remain indifferent to the learning needs arising from the changes brought by technology and develop policies to meet these demands arising from the obligatory experiences of people. Especially in international platforms, there may be differences in the reflection of these policies on education. Foreigners who immigrated to the country to Turkey Turkey also offers a variety of training options to meet the educational needs of people. One of these options also is distance education offered by Anadolu University in cooperation with the Ministry of Education Lifelong Learning Directorate General of Western Europe Program. The Western Europe Program (BAP) is a program developed for all citizens living in European countries, citizenship and Turkish-speaking individuals. From this point of view, BAP is of great importance in terms of ensuring the access of Turkish students living abroad to the Turkish education system. In this research, it is aimed to determine the level of BAP, which is prepared for Turks living in Western Europe, which is presented as a policy by the Ministry of National Education, to reach its purpose and meet the expectations in terms of students. This researchis in the relational screening model. Both quantitative and qualitative research methods were used in this study. Quantitative research techniques were used in the analysis of the survey data applied in the study, whereas qualitative research techniques were used in the analysis of the data obtained from focus group interviews. The sample of the research consists of 200 students living in Germany and continuing their education within the scope of BAP. While selecting the sample, the clustersampling method was used. As a result of the research, when evaluated in terms of the social expectations of the students, it is seen that while the BAP responded to these expectations at a high rate in terms of seeing Turks working in good jobs and not forgetting their own culture, it did not respond to the adaptation of Turks to the society they live in. It is seen that the students are not included in the German education system, and those who do have difficulty in this system and therefore they perceive BAP as a way out. According to the findings of the research, it is observed that Turkish immigrants have difficulty or failed to adapt to the German education system. In this sense, when the migration of Turks to Germany according to generations is examined, it is seen that there are different reasons for this. In this context, it is seen that it is necessary to develop national and international policies and work on the design of a valid and rational education model, taking into account the expectations, multicultural education, and mother tongue education requirements for Turks in Germany. In this context, it is important to integrate the components that do not contain discriminatory elements specific to immigrants (Turks) in early childhood education, special education and vocational education, which have a special place in the education system in Germany, into this model.