Türk ceza hukukunda fikri içtima
  1. Tez No: 660390
  2. Yazar: EMRE DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
İçtima kelimesi toplanma, bir araya gelme anlamına gelmektedir. Suçların içtimaı ise farklı suçların bir araya gelerek toplanması ve birleşmesi anlamını taşımaktadır. Çalışmamızda suçların içtimaını kapsayan birleşik suç, zincirleme suç ve fikri içtima kurumları araştırılmıştır. Bu kurumlar öğelerine göre incelenmiştir ve doktrinlerde bulunan görüşlere değinilmiştir. Fikri içtimaın temelinde fiil tekliği ve fiil çokluğu ayrımı bulunmaktadır. Fikri içtima; failin hukuksal anlamda gerçekleştirdiği tek bir fiilden ötürü ortaya birbirinden farklı ve birden fazla suçun çıkması halinde failin sorumluluğun nasıl ve neye göre belirleneceği hususunu düzenleyen özel bir düzenlemedir. Bu çalışmamızda Fikri İçtimaın Türk Ceza Hukuku ve Türk Ceza Muhakemesi Hukuku bakımından değerlendirilmesi yapılmıştır. Aynı zamanda Fikri içtima kurumuna ilişkin doktrindeki ve Yargıtay uygulamalarındaki görüşlere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The word“aggregation”means gathering, coming together. In the aggregation of crimes, it means the gathering and merging of different crimes. The compound offence, successive offence and conceptual aggregation, which are considered within the scope of aggregation of crimes were examined. These institutions were examined according to their elements and the views found in the doctrines were mentioned. The basis of conceptual aggregation is the distinction of verb uniqueness and verb plurality. Conceptual Aggregation; It is a special regulation that regulates how and according to what the responsibility of the perpetrator is determined in case of more than one crime occurs due to a single act performed by the perpetrator legally. In this study, Conceptual Aggregation was evaluated in terms of Turkish Criminal Law and Turkish Criminal Procedure Law. Conceptual Aggregation organization, the doctrine and the Court of Cassation practices were evaluated