Clan – based federalism in Somalia and relationship between the federal government and federal member states
Somali'de kabile'ye dayalı federalizm ve federal hükümet ile üye devletler arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 660399
  2. Yazar: HAMDİ ALİ MUSSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELCEN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez, Somali'deki Federal üye devletler ile Federal hükümet arasındaki kabileye dayalı yapıyı ve ilişkiyi araştırmaktadır. Çalışma, farklı kaynaklardan elde edilen anketler aracılığıyla toplanan birincil verilerden yararlanmaktadır. Veriler, daha yüksek düzeydeki akademik kurumlardan, siyasi partilerden, bazı Sivil Toplum Kuruluşlarından (STK'lar) ve insan hakları ile ilgili kurumlardan toplanmıştır. Çalışma 1990'dan başlayarak 2020'ye kadar devam eden bir süre ile sınırlıdır. Tez, kabileye dayalı yapı, Federal üye devletler ve ulusal hükümetin federal yönetimi dahil olmak üzere ana aktörler olarak tanımlanan üç değişkeni kullanır. Bunun bilimsel sonuçlarını elde etmek için, tez anketlerden toplanan verileri, doğru sonuçlar elde etmek amacıyla Eviews yazılımları ve SPSS kullanarak analiz aşamasına çevirmektedir. Ampirik bölümdeki verileri analiz etmek için ise tez, bilimsel çıktıyı elde etmek amacıyla sıradan en küçük kareler ve doğrusal regresyon modelini kullanır. Bu araştırmadan elde edilen ana bulgular, Federal hükümet ile Federal üye devletlerarasındaki olumlu ilişki ve Federal hükümet ile Somali'deki kabileye dayalı yapı arasındaki olumsuz ilişkidir. Araştırma, kabileye dayalı yapı ve Federal üye devletlerarasında Federal hükümete yönelik bir güç mücadelesi olduğunu ortaya koymaktadır. Yukarıdaki zorlukları yenmek için bu araştırma, Somali yönetimine hem federal hem de eyalet düzeyinde aşağıdaki önerilerde bulunmaktadır: Hükümetin çeşitli düzeyleri arasındaki çatışmalara son vermek için ulusal anayasayı tamamlamak. Toplumun çeşitli kesimleri arasındaki birbirilerine yönelik suçlamalara son vermek amacıyla ulusal bir uzlaşma (siyasi ve sosyal olarak) oluşturmak için her türlü çabayı göstermek.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the clan-based and relationship between the Federal member states and the Federal government in Somalia. The study uses the primary data that has been collected through questionnaires from different sources. The data have been collected from the higher academic level of institutions, political parties some of the Non-Government Organizations (NGOs), and Institutions for human rights. The limit of the study started from 1990 to 2020. .The thesis uses the three variables identified as the main actors including Clan-based, Federal member states, and the federal government of national government. To get the scientific results of this thesis convert the collected data from the questionnaires to the analysis phase by using Eviews soft wares and SPSS for getting accurate results. To analyze the data in the empirical part the thesis uses the Ordinary least square and linear regression model to obtain the scientific output. The main findings from this research is that the positive relationship between the Federal government and Federal member states, The negative relationship between the Federal government and the Clan-based in Somalia. The research reveals that there are struggling in powers between the Clan-based and Federal member states towards the Federal government. To overcome the above challenges, this research provides the following recommendations to the Somali leadership both at the federal and state level: Finalize the national constitution to put an end to conflicts between the various levels of government. Make every effort to forge a national reconciliation (politically and socially) to put an end to accusations among various sections of society.