Günümüz Türkiyesi'nde müzik terminolojisi ve sorunları
  1. Tez No: 6604
  2. Yazar: İSMAİL BOZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NECATİ GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu araştırma“Müzik Terminolojisinin günümüzdeki genel durumu ve içinde bulunduğu sorunları ortaya koymak, onlara çö züm yolları önermek amacıyla yapılmıştır. Bunun için de ”Cum huriyet Dönemi“ terim çalışmaları gözden geçirilmiştir. Bu amaçlaj önce konuya açıklık getirmek için Türk Dili'- nin gelişme evreleri ile müzik terimlerinin 1923 öncesi duru mu özetlenmiştir. Sonra Cumhuriyet DÖnemi'ndeki veriler topla nıp görüşler saptanmış ve terminolojinin gelişmesine katkıda bulunanların yaşamda olanları ile ”görüşme“ yapılarak termino loji konusuna ilgili kişi ve kurumların dikkatleri çekilmeye çalışılmıştır. Yapılan araştırmalar sonunda ”Tükçe Müzik Terminoloji sinin özlenen düzeyde olmadığı, çözüm bekleyen sorunları bu lunduğu, ilgili kurumların bu konuya gereği kadar eğilmedikle- ri anlaşılmıştır. Ayrıca yapılan çalışmaların da dağınık oldu ğu, önermelerin toplanıp müzik yaşamına sunulamadığı ve kayda değer Önemli araştırmaların yapılamadığı gözlenmiştir. Sonuç olarak |“Türkçe Müzik Terminolojisi”oluşması i- çin yeni yeni Önerme ve yayınlara gereksinim duyulmakta, bun ların toplanıp sanat yaşamına sunulması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research was made for the purpose of examining the general view of today's Music Terminology, and in addition to, the problems it contains. The ways of solving ihese problems were explained in it. For this reason the studies of music terminology in Republician Term from 1923 to now were looked over. For the purpose of explaning this subject, the progressi ve period of Turkish language and the state of our terminology until 192? were summarized. Later, the documents of Republi cian Term were collected and the ideas of this term were fixed. By speaking to the people who are still alive and have helped the progress of terminology, the people and institutions that are interested in terminology were tried to call attention on this subject. At the end of these research, it has been understood that the“Turkish Music Terminology”isn't in the missing level and it has problems that will be solved and those institutions which are interested in terminology aren't studying enough on this subject. In addition to, the studies which are still being done and suggestions aren't ready to be offered to our music life. Important research which will be reported aren't don© yet. As a result, in order to form the“Turkish Music Termino logy”, new suggestions and publications are needed and these must be collected and offered to art life.