Barok dönemi kadın giyim kuşamının incelenmesi ve 2010 yılı itibariyle günümüz modacılarının koleksiyonlarındaki etkisi
The impact of the clothings of Baroque era and it's impacts on the collections of fashion designer since 2010
- Tez No: 863202
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ÇIRPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
İnsanoğlunun, başlangıçta örtünme içgüdüsü ve bedenini doğal hayata karşı koruma gereksiniminden doğan giyim kuşam kültürü, tarih öncesi çağlardan başlayarak günümüze kadar ulaşmış, insanlık tarihi boyunca da son derece önemli bir role sahip olmuştur. İçinde bulundukları çağların estetik ve sanatsal özelliklerini de barındıran giyim kuşam olgusu, bireylerin toplumsal inançları, yaşam biçimleri ve kültürel değer yargılarını ifade etmesi açısından da adeta yol göstermiştir. Bu araştırmada, ortaçağ sonundan günümüze kadar olan süreçte, aydınlanma çağı olarak da adlandırılan ve Avrupa tarihinin en önemli dönemlerinden biri olan Rönesans'ın izinden giden, onun aydınlatıcı etkisiyle güçlenip daha da bağımsız ve özgün olan ve kendisinden sonra gelen tüm dönemlere de etkileriyle rehberlik eden Barok dönemin ve giyim kuşamının, giyinmek bir ihtiyaçken nasıl hiyerarşik bir olgu ve moda haline geldiği anlaşılmaya çalışılmış, aynı zamanda da devamlı olarak değişme, yenilenme ve başa dönme döngüsünde olan günümüz modasıyla olan ilişkisi irdelenmiştir. Bu çerçevede ve Barok döneme ait tüm tarihi referansların ışığında, kadın giyimine ait tüm detaylar malzeme, renk ve form olarak analiz edilmiş, bu doğrultuda da, günümüz modacılarının kendi moda anlayışları çerçevesinde oluşturdukları koleksiyonlarında Barok'a dair benzerlik ve farklılıklar etraflıca ele alınmıştır. Araştırmaya yön veren koleksiyonların incelenmesinde kısıtlılık olarak 2010 yılından günümüze kadar yapılmış olan defilelere odaklanılmıştır. Bu tez kapsamında nitel araştırma yöntemi seçilerek literatür taraması yapılmış, ayrıca bu amaç doğrultusunda, yazılı ve görsel kaynaklar dışında defile video görüntülerinden de faydalanılmıştır. Sonuç olarak, modadaki her yeni stil ve trendin mutlak bir dönem veya zamandan tekerrür ettiği, dünyada yaşanan yenilikler ve gelişmeler doğrultusunda devamlı gelişen günümüz modasının da sık sık referans aldığı Barok dönemi giyim kuşamıyla etkileşim halinde olduğu, her zaman gelişip değişse de tekrar tekrar başa döndüğü kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
At the beginning mankind's instinct of covening up and the necessity of clothing due to self-protection against nature, has reached until today and had a crucial importance for the history of mankind. The clothings that enlighten the eras they've been used; with their aesthetic and art features, also showed faith, lifestyle and cultural values. In this study from the beginning of middle age till today; European history's one of the most important eras ''Renaissance's'' enlightening and empowering affect and its follower Baroque era which has become more independent and unique with an impact on other clothings of different eras; has been researched. How the necessity of clothing has become a hierarchy consept and a fashion matter has been researched, also it includes it's constant change, developement and it's relations with the today's fashion which has tendancy to go back to it's noots beginning: has been studied. All textile,color and formes are analyzed according to Baroque era references. According to this, today's fashion designers designs are analyzed with their unique views and perspectives and the similarities-differences of Baroque eras impacts on their work. The study mainly focuses on 2010 and afterwards specifically. For the thesis, quantity method has been chosen and literature database has been used. With this aim; written and visual sources and runway pictures are used.