Kamu politikası analizi: Türkiye'nin kamu özel iş birliği politikası
Public policy analysis: Public private partnerships policy in Turkey
- Tez No: 660421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF PUSTU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 430
Özet
Dünyada uzun bir geçmişe sahip olmasına rağmen Türkiye'de kamu politikası alanındaki çalışmalar oldukça yeni tarihli olup son yıllarda sayısal olarak artış görülmektedir. Kamu politikası alanında devletin herhangi bir konu hakkındaki politikasının nasıl oluşturulduğu, hangi aktörlerin süreçte rol aldığı, nasıl veya kim tarafından başlatıldığı, nelerin dikkate alındığı, tercihlerin hangi kriterlere göre şekillendiği vb. hususlar bilimsel olarak ele alınmaktadır. Çalışmanın konusu, Türkiye'nin yatırım politikasının kamu özel iş birlikleri özelinde oluşturulmasının nedenini incelemektir. Bu konudan yola çıkılarak çalışmanın amacı, Türkiye'nin kamu özel iş birliği politikasına odaklanarak kamu politikası analizi alanına yönelik çalışma yapmak ve kamu özel iş birliği politikasının neden tercih edildiğini, aktörlerini, sürecini, etkilerini ve uygulamalarını değerlendirmektir. Çalışmada nitel araştırma metodu kullanılmış olup literatür taraması yapılmış, üst politika belgeleri analiz edilmiş, mevzuat taranmış ve Türkiye'nin kamu özel iş birliği modeli kapsamındaki uygulamaları incelenmiştir. Sonrasında ise çalışmada Türkiye'nin kamu özel iş birliği uygulamaları politika süreci yöntemine göre analiz edilmiştir. Genel olarak uzun yıllardır üst politika belgelerinde yer almasına rağmen hayata geçirilemeyen çerçeve bir yasal düzenlemenin hızlı bir şekilde oluşturulmasının ve projelerde koordinasyonun sağlanması için önemli olan merkezi bir idarenin kurulmasının gerekli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Diğer taraftan 1980 sonrası gündeme gelen ve uygulanan modelin sosyo-ekonomik bir zorunluluktan doğduğu, süreçte pek çok aktörün yer almasına rağmen en baskın aktörün Cumhurbaşkanı olduğu ve kapsamlı bir değerlendirme ile modelin yeniden organize edilmesi gerektiği tespit edilmiştir. Bunların yanı sıra, diğer farklı ülke uygulamalarından yararlanılarak politikanın yeniden tanımlanması kapsamında toplumun karar alma mekanizmalarına dâhil edilmesi, şeffaf bir proje yönetim sürecinin oluşturulması, mali disiplini gözetecek uygulamalara izin verilmesi ve öngörülemezlik ilkesi kapsamında sözleşmelerin değiştirilmesi, yenilenmesi veya iptal edilmesi yöntemlerinin kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Although public policy studies have a long history in the world, they are quite new in Turkey and have increased numerically in recent years. In the field of public policy, certain issues such as how the state's policy on any issue is formed, which actors are involved in the process, how or by whom it is initiated, which issues are taken into account, which criteria are effective on preferences, and similar issues are addressed scientifically. The topic of the study is to examine the reason why Turkey's investment policy was formed in public private partnerships base. Based on this topic, the aim of the study is to review the field of public policy analysis by focusing on Turkey's public private partnership policy and to assess why public private partnership policy is preferred, what are its actors, process, impacts and implementations. In the study, qualitative research method was used and literature was reviewed, top policy documents were analyzed, legislation was appraised and Turkey's applications within the scope of public private partnership model were examined. Thereafter, Turkey's public private partnership practices were analyzed with regard to the policy process method. In general, it has been concluded that it is necessary to rapidly form a legal framework regulation that cannot be implemented despite the fact that it has been included in the top policy documents for many years, and to establish a principal administration that is significant for ensuring coordination in projects. On the other hand, it was determined that the model that came to the agenda and applied after 1980 emerged from a socio-economic necessity, although many actors were involved in the process, the most dominant actor was the President, and the model should be reorganized with a comprehensive evaluation. In addition, it is recommended to include society in decision-making mechanisms within the framework of redefining policy by using other different country practices, to create a transparent project management process, to allow practices that will prioritize financial discipline, and to use methods of changing, renewing or canceling contracts under the principle of unpredictability.