Arnold Schönberg'in op. 4 Verklärte Nacht ve op. 21 Pierrot Lunaire adlı yapıtlarında gelenekçi ve yenilikçi yaklaşımlar
Arnold Schönberg's traditional and innovational approaches on op. 4 Verklärte Nacht and op. 21 Pierrot Lunaire
- Tez No: 660423
- Danışmanlar: DOÇ. GÖKHAN AYBULUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde, Arnold Schönberg'in Op. 4 Verklärte Nacht ve Op. 21 Pierrot Lunaire yapıtları merkezde olmak üzere, bazı diğer yapıtlarında bestecinin geleneğe ve yeniliğe olan bakış açısını ve gelenek-yenilik ilişkisine dair yaklaşımını anlamaya, açıklamaya ve incelemeye dayalı bir çalışma yürütülmüştür. İlk bölümde, çalışmanın amacı, yöntemi, sınırlılıkları üzerine açıklama yapılmıştır. İkinci bölümde, Arnold Schönberg'in hem hayatı hem de bazı yapıtlarında gelenek ve yenilik ilişkileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Schönberg'in Op. 4 Verklärte Nacht ve Op. 21 Pierrot Lunaire yapıtlarının formlar ve motif analizleri incelenmiş, barındırdığı gelenek-yenilik ilişkileri bağlamında açıklamalar getirilmiş ve yorumlanmıştır. Bu çalışmayla, ülkemizde çok tanınmayan ve yapıtlarının icrası nadiren tercih edilen Arnold Schönberg'i daha iyi tanımak, yapıtlarını anlamaya çalışmak ve icra edilmesine teşvik etmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Arnold Schönberg's Op. 4 Verklärte Nacht and Op. 21 Pierrot Lunaire primarily, a study based on understanding, explaining and analyzing the composer's perspective on tradition and innovation and his approach to tradition-innovation relationship was conducted in some of his other works. In the first part, an explanation is given on the purpose, method and limitations of this study. In the second part, the relations of tradition and innovation in Arnold Schönberg's life and some of his works are examined. In the third part, Schönberg's Op. 4 Verklärte Nacht and Op. 21 Pierrot Lunaire's forms and motif analysis of works were examined, explanations were made and interpreted in the context of tradition-innovation relations. With this study, it is aimed to get to know Arnold Schönberg better, to understand his works and to encourage his works, who is not well known in our country and whose performance is seldom preferred.