Sicill-i Ahvâl Defterlerine göre Bandırmalı devlet adamları
According to Sicill-i Ahvâl Defters statesmen from Bandırma
  1. Tez No: 638716
  2. Yazar: ŞERİFE AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ŞAŞMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Osmanlı Devleti'nde geleneksel bürokrasi olarak tanımlayabileceğimiz patrimonyal olarak adlandırılan sistem görülmekteydi. Ancak modern bürokrasinin Tanzimat sonrasında görüldüğünü söyleyebiliirz. Tanzimat ile memurluk bir meslek niteliği kazanmıştır. Omanlının büyümesi ile bürokrasiye olan ihtiyaç ortaya çıkmıştır. Bu durumda bürokrasi gelişmeye başlamıştır. Bürokratikleşmeyle istihdam alanları da genişlemeye başlamış, Tanzimattan ve Islahattan sonra köklü değişiklikler yapılmıştır. Bu sebeple her milletten kişilerin devlet kademelerinde görevde bulunmasını kolaylaştırmış, gayrimüslim ve müslim halkın da aynı istihdam alanında görev almalarını sağlamıştır. Bu artışın sonucu çoğalan memurların bilgilerine ulaşmak için II. Abdülhamid devrinde Sicill-i Ahval Komisyonu oluşturularak defterler tutulmaya başlanmıştır. Bu defterlerde memurların hangi milletten, dinden, eğitim durumlarından, aldıkları maaşlardan ve bildikleri dillerden meydana gelen bilgileri kayıt altına alınmıştır. II. Abdülhamid zamanında bürokrasi anlamında da gelişmeler yaşanmıştır. Nitekim merkezileşmenin görüldüğü bu dönemde devlet teşkilatında değişiklikler yapılmıştır. Bu teşkilatlanmanın artmasını ile kadrolaşma da çoğalmış ve yeni memuriyetler ortaya çıkmıştır. Memur kayıtlarını tutmak üzere Sicili Ahval Komisyonları kurulmuş ve II. Abdülhamit döneminde yaklaşık 35.000 memur kaydı yazılmıştır. Bu defterlerden yararlanarak tezimizin içerisinde Bandırmalı devlet adamları ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Ottoman State, the system called patrimonial, which we can define as traditional bureaucracy, was seen. However, we can say that the modern bureaucracy was seen after Tanzimat. With Tanzimat, civil service became a profession. With the growth of the Oman, the need for bureaucracy emerged. In this case, bureaucracy started to develop. With bureaucratization, employment areas began to expand, and radical changes were made after Tanzimat and Islahattan. For this reason, it has made it easier for people of all nationalities to work at state levels, and has enabled non-Muslim and Muslim people to take part in the same employment field. In order to reach the information of the officers who have increased as a result of this increase, during the reign of Abdülhamid the Second, the Sicill-i Ahval Commission was formed and books were kept. In these books, the information about the nationality, religion, education status, salaries they receive and the languages they know are recorded.