Exploring middle school students' systems literacy within the context of water system
Su sistemi bağlamında ortaokul öğrencilerinin sistem okuryazarlıkları üzerine bir inceleme
- Tez No: 660466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN ŞAHİN, PROF. DR. GAYE TEKSÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 479
Özet
Mevcut çalışmanın amaçları (1) 'sistem okuryazarlığı' tanımına kavramsal bir model oluşturmak; (2) sistem okuryazarlığı kavramına su sistemi bağlamında bir alternatif çerçeve önermek; (3) su sistemi kapsamında tanımlanan sistem okuryazarlığı ile etkileşen olası faktörleri belirlemek ve (4) ortaokulu bitirmiş öğrencilerin su sistemi kapsamında sistem okuryazarlıkları ile ilgili hazırbulunuşluk seviyelerini tespit etmek olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda hem kavramsal hem de deneysel araştırma basamaklarını içeren bir araştırma döngüsü tasarlanmıştır. Kavramsal araştırma çerçevesinde, 'felsefi kavramsallaştırma' ve 'kavramsal sistemler' metodolojileri kullanılmıştır. Oluşturan kavramsal model ve teorik çerçeveleri test etmek ve detaylı bilgi elde etmek adına nitel bir araştırma yöntemi olan çoklu durum çalışması seçilmiştir. Araştırmaya dokuzuncu sınıf seviyesinde dört lise öğrencisi katılmıştır. Çalışmanın verileri dört aşamalı kavram testi, iki adet çizim etkinliği ve yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile toplanmıştır. Kavramsal araştırmanın sonuçlarına dayanarak sistem okuryazarlığı kavramı tanımı yapılmıştır. Ardından su sistemi bağlamında sistem okuryazarlığı kavramı ile ilgili bir teorik çerçeve sunulmuştur. Öteyandan, deneysel araştırma analizleri sonucunda öğrencilerin eleştirel sistem okuryazarlık seviyelerinin işlevsel veya kültürel okuryazarlık seviyesindeki eksiklikler sebebiyle yetersiz olduğu gözlenmiştir. Eleştirel sistem okuryazarlıkları hem işlevsel ve kültürel okuryazarlıkları ile hem de öğrencilerin alternatif kavramları ve değişken yanlış cevapları sebebiyle etkileşmektedir. Bu etkileşimler, eleştirel okuryazarlığın gelişmesinde bir engel olarak nitelendirilebilir. Ek olarak, bazı olası faktörlerin de bireylerin sistem okuryazarlıkları ile ilişkili olduğu gözlemlenmiştir. Çalışmanın bulguları fen eğitimi ve sürdürülebilir kalkınma için eğitim programlarına sistem bilimlerini entegre etmek için sistem okuryazarlığı kavramının önemini ortaya çıkarmıştır. Sonuç olarak, eğitimcilere ve program geliştirme uzmanlarına, sistemsel okuryazarlık kapsamında bir entegrasyon öncesinde, bireylerin hazırbulunuşluk seviyelerini belirlemeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study are determined as to (1) provide a conceptual model for the description of 'systems literacy'; (2) propose an alternative framework for the elements of systems literacy in water system context; (3) explore possible factors that might interfere with systems literacy in water system context; and (4) determine readiness of children completing middle school degree in terms of systems literacy in water system context. A research cycle was designed including both conceptual research and empirical research. In conceptual research, philosophical conceptualization and conceptual systems were used as research methodology. To test the model and acquire in-depth information, multiple case study was selected. Accordingly, four 9th grade students were participated in the study. Data was collected through four-tiered conception test, two drawing tasks and semi-structure interviews. Based on the outputs of conceptual research, an alternative definition for systems literacy and systems literacy in water system context were provided. On the other hand, the analysis of empirical research indicated that 9th grade students in this study failed to develop an adequate level of critical systems literacy (CRSL) due to having limited understanding either in functional (FSL) or cultural systems literacy (CUSL). While their CRSL were interacted with their FSL and CUSL, it also obscured by their alternative conceptions and in-situ answers. Possible factors interfered with three elements of systems literacy in water context were determined as gender, daily life experiences, socioeconomic status, residence area, cognitive differences, and parental interaction. To conclude, it is suggested that students' readiness of systems literacy should be determined before revising current elementary science education and education for sustainability curricula.