Investigation of teacher opinions about teaching materials designed to support foreign language learning of kindergarten students
Anaokulu öğrencilerinin yabancı dil öğrenimini desteklemeye yönelik tasarlanan öğretim materyallerine ilişkin öğretmen görüşlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 660473
  2. Yazar: HACER YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JENNIE FARBER LANE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Program Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi çocuklarda Erken Dil Geliştirme Sistemi materyalinin (ELDS) etkinliğine ilişkin İngilizce öğretmenlerinin görüşlerini incelemektir. Bu çalışma araştırmacı tarafından geliştirilen anket uygulaması ile niceliksel bir çalışma olarak tasarlanmış ve yürütülmüştür. Materyal içeriğine iki açık uçlu soru eklenerek niteliksel veri analizi de yapılmıştır. Araştırma sorularını incelemek için, Türkiye' deki farklı sınıflardaki 53 İngilizce öğretmenine ELDS hakkında sorular sorulmuştur. Elde edilen verilerin analizi ile materyalin güvenilirliği için faktör analizleri yapılmasını takiben tanımlayıcı ve açıklayıcı istatistiki yöntemlerle cevaplar karşılaştırılmıştır. Anket istatistiksel olarak geçerli ve güvenilir bulunmuş ve gelecekteki araştırmacıların araştırmalarına adapte edilebilir olduğu görülmüştür. Bu çalışmada elde edilen sonuçlara göre, İngilizce öğretmenleri, ELDS materyaliyle ilgili olumlu geri bildirim vermişlerdir ve yöntemin faydalı olacağını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the views of English language teachers regarding the use of the Early Language Development System (ELDS) with young learners. This study was primarily designed and conducted as a quantitative study through the administration of a questionnaire developed by the researcher. The instrument included a couple of open-ended items; therefore, some qualitative data analysis was employed as well. The participants included 53 English Language teachers of different grades in Turkey. Data analysis was used to assess the reliability of the instrument through a factor analysis and descriptive and inferential statistics were used to assess and compare responses. The questionnaire was found to be valid and reliable and could be adapted by future researchers. The findings of this study revealed that English Language teachers have positive view of ELDS and indicated that it will benefit young learners.