Textbook dependency and teacher autonomy in EFL classes
İngilizce sınıflarında ders kitaplarına bağımlılık ve öğretmen özerkliği
- Tez No: 660581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH CİNKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Öğretim materyalleri, İngilizce öğretim sürecinin önemli unsurlarından biridir. Özellikle ders kitapları, İngilizce sınıflarında en yaygın ve en yaygın kullanılan öğretim materyalleri oldukları için özel bir öneme sahiptir. İngilizce öğretiminde çok az araştırılan ders kitabı bağımlılığı kavramı, ders kitaplarının öğretmenler tarafından sınıf içi ve ders dışı etkinliklerde herhangi bir değişiklik yapılmadan sadakatle uygulanması olarak tanımlanabilir. Çalışmanın bir diğer önemli odak noktası ise öğretmenlerin eğitimin uygulanmasının yanı sıra planlama ve yönetim gibi meslekleriyle ilgili konularda karar verme özgürlüğü olarak tanımlanan öğretmen özerkliğidir. Mevcut çalışma, İngilizce öğretmenlerinin ders kitaplarına bağımlılığını belirlemeyi ve ders kitabı bağımlılığı ile öğretmen özerkliği arasındaki olası ilişkiyi bulmayı amaçlamaktadır. Farklı düzeylerde ve farklı türdeki kurumlarda öğretmenlik yapan 250 İngilizce öğretmeni (130 erkek ve 120 kadın) çalışmanın katılımcı grubunu oluşturmuştur. Nicel veriler, Ders Kitabı Bağımlılık Anketi ve Öğretmen Özerklik Ölçeği adlı iki farklı veri toplama aracı ile toplanmıştır. Nitel veri toplama, 5 İngilizce öğretmeni ile yarı yapılandırılmış bir görüşme protokolü ile yapılmıştır. Bağımsız örneklemler t-testi analizi sonuçları, erkek ve kadın katılımcıların Ders Kitabı Bağımlılık Anketi ve Öğretmen Özerklik Ölçeği puanları açısından farklılık göstermediğini göstermiştir. Öte yandan Anova testleri, 0-10 grubundaki öğretmenlerin Eğitim Kitabı Bağımlılık Anketi ortalamasının 20+ yıllık deneyim grubuna göre istatistiksel olarak daha yüksek olduğunu göstermiştir. Öğretmenlik deneyimi grupları arasındaki öğretmen özerkliği puanları açısından fark olup olmadığını belirlemek için başka bir Anova testi daha yapılmış ve sonuçlar katılımcılar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Ders Kitabı Bağımlılık Anketi ile Öğretmen Özerklik Ölçeği ortalamaları arasındaki olası ilişkileri bulmak için Pearson Korelasyon testi yapıldı ve sonuçlar, bu iki kavram arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif bir korelasyon olduğunu gösterdi. Yarı yapılandırılmış görüşme verilerinin nitel analizi, öğretmenlerin ders kitabı bağımlılığı ve öğretmen özerkliği arasındaki ilişki için iki ana düşünceye sahip olduklarını oprtaya koymuştur: resmi prosedürler ve yüksek öneme sahip testler.
Özet (Çeviri)
Teaching materials are one of the important elements of the EFL teaching process. In particular, textbooks are of particular importance as they are the most common and widely used teaching materials in EFL classes. The textbook dependency concept, which has been scarcely investigated in EFL, can be defined as the implementation of textbooks by teachers in in-class and extracurricular activities faithfully without making any modifications. Another important focus of the study is teacher autonomy, teachers' freedom to make decisions on matters related to their profession such as planning and management besides the implementation of education. The current study aimed to determine the dependency of EFL teachers to the textbooks and find out any possible relationship between textbook dependency and teacher autonomy. Participants were 250 EFL teachers (130 male and 120 females) who teach at different levels and at different types of institutions. Quantitative data were collected through two different data collection tools, namely the Coursebook Dependency Questionnaire and the Teacher Autonomy Scale. Qualitative data collection was done with a semi-structured interview protocol with 5 EFL teachers. The results of the independent samples t-test analysis showed that male and female participants did not differ in terms of their Coursebook Dependency Questionnaire and Teacher Autonomy Scale scores. On the other hand, one way Anova tests showed that teachers in 0-10 group had statistically higher means of the Coursebook Dependency Questionnaire than 20+ year experience group. Another Anova test was conducted for difference among teaching experience groups and results showed there was not a statistically significant difference among the participants. A Pearson Correlation test was done to find out any possible relationships between the means scores of the Coursebook Dependency Questionnaire and the Teacher Autonomy Scale. The results illustrated that there was a negative statistically significant correlation between these two concepts. Qualitative analysis of the semi-structured interview data showed that teachers perceived two main considerations for the relationship between textbook dependency and teacher autonomy, namely formal consideration and high stakes tests.