İşletmelerin çalışma sermayesi finanslama stratejileri ile karlılık arasındaki ilişki: Borsa İstanbul üzerine bir inceleme
The relationship between working capital financing strategies and profitability: An analysis on Istanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 889405
  2. Yazar: NACİYE KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKUT ELİF KANDİL GÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada BIST İmalat Endeksi'nde yer alan 118 imalat ve BIST Teknoloji Endeksi'nde yer alan 13 teknoloji firmasının çalışma sermayesi finansman politikalarının kârlılık üzerindeki etkisi ve bu etkinin finansal risk ile etkileşimi neticesinde nasıl şekillendiği tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda ilgili firmaların 2011q1- 2023q3 dönemleri arasındaki Finnet Veri Tabanından temin edilmiş finansal tablo verileri panel veri analizi ile sınanmıştır. Çalışmada bağımlı değişken olarak aktif kârlılık, bağımsız değişkenler olarak çalışma sermayesi finansman stratejisi, finansal kaldıraç, satışların logaritması, varlıkların logaritması, alacak devir hızı, stok devir hızı, çalışma sermayesi finansman oranı, çalışma sermayesi yatırım oranı, çalışma sermayesi finansman stratejisi ve finansal risk etkileşimli değişkeni (fkxco) kullanılmıştır. Ayrıca çalışmada hem imalat işletmeleri için hem de teknoloji işletmeleri için dört model kurulmuştur. Modellerde cari oran bir kukla değişken olarak ele alınmıştır. İlgili işletmelerin cari oran değerleri, uyguladıkları çalışma sermayesi finansman politikasını belirlemek için kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, imalat işletmelerinde çalışma sermayesi finansman politikasının, satışların logaritmasının, stok devir hızının, toplam varlıkların, finansal risk etkileşimli değişkeninin aktif kârlılık üzerindeki etkisinin anlamlı ve pozitif yönlü olduğu tespit edilmiştir. Teknoloji işletmelerinde çalışma sermayesi finansman stratejisi ile aktif kârlılık arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Aktif kârlılık ile satışların logaritması ve alacak devir hızı arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişki bulunmuştur. Aktif kârlılık ile stok devir hızı arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Ayrıca teknoloji işletmelerinde çalışma sermayesi finansman oranının ve etkileşimli değişkenin aktif kârlılık üzerinde anlamlı ve negatif yönde etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the impact of working capital financing policies of 118 manufacturing firms in the BIST Manufacturing Index and 13 technology firms in the BIST Technology Index on profitability and how this impact is shaped by the interaction with financial risk. In this context, the financial statement data of the relevant firms obtained from the Finnet Database between the periods 2011q1- 2023q3 are tested with panel data analysis. In the study, return on assets is used as the dependent variable, working capital financing strategy, financial leverage, logarithm of sales, logarithm of assets, receivables turnover, inventory turnover, working capital financing ratio, working capital investment ratio, working capital financing strategy and financial risk interactive variable (fkxco) are used as independent variables. In addition, four models were constructed for both manufacturing enterprises and technology enterprises. Current ratio is treated as a dummy variable in the models. The current ratio values of the related enterprises were used to determine the working capital financing policy they apply. According to the findings, the effect of working capital financing policy, logarithm of sales, inventory turnover, total assets, financial risk interactive variable on return on assets is significant and positive in manufacturing enterprises. There is no statistically significant relationship between working capital financing strategy and return on assets in technology enterprises. A significant and positive relationship was found between return on assets and logarithm of sales and receivables turnover. There is no significant relationship between return on assets and inventory turnover. In addition, working capital financing ratio and interactive variable were found to have a significant and negative effect on return on assets in technology enterprises.