Bir uluslararası güvenlik sorunu olarak başarısız devletler
Failed states as an international security problem
  1. Tez No: 660678
  2. Yazar: FERİT ERZENGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Soğuk Savaş döneminde devlet merkezli ve askeri boyutu önceleyen bir güvenlik anlayışı hâkim olmuştur. Soğuk Savaş'ın bitimini takiben, güvenlik çalışmaları ve güvenlik kavramı önemli değişim ve dönüşüm süreçleri geçirmiştir. Yeni güvenlik yaklaşımı çerçevesinde hem güvenliği sağlanacak öznelerde artış olmuş hem de güvenlik tehditleri çeşitlenmiştir. Bu bağlamda, başarısız devletler olgusunun en önemli uluslararası güvenlik sorunlarından biri olarak ortaya çıktığı görülmektedir. Özellikle 11 Eylül saldırılarından sonra Amerika Birleşik Devletleri ve Batı dünyası, başarısız devletleri en ciddi güvenlik tehditlerinden birisi olarak uluslararası kamuoyunun gündemine taşımışlardır. Uluslararası politikada yeni bir kavram olarak ortaya çıkan“başarısız devlet”olgusu üzerinde ortak bir tanımda birleşilememişse de, başarısız devletler“güvensizliğin”odak noktasına oturtulmuştur. Bu devletlerde yaşanan iç güvenlik sorunları ve istikrarsızlıklar dışa dönük etkileri olan güvenlik tehditleri olarak algılanmıştır. Başarısız devletlerde ortaya çıkan siyasi istikrarsızlıklar, sosyal ve ekonomik yetersizlikler, iç savaş ve çatışma, terörizm, ulusötesi suç örgütlerinin faaliyetleri, yoğun göç akınları ve insan hakları ihlalleri gibi sorunlar ve bu sorunların uluslararası güvenlik için tehdit teşkil ettiği düşüncesi, başarısız devletlerin araştırma konusu yapılmasının önemini artırmaktadır. Bu sorunlar aynı zamanda başarısız devletlerin kendileri ve vatandaşları için de çok ciddi güvenlik sorunları oluşturmaktadır. Bu güvenlik sorunları kolaylıkla komşu ülkelere yayılabilmektedir. Bu çerçevede başarısız devletlerin uluslararası güvenlik bakımından ele alınacağı akademik çalışmaların devlet yapılanmalarında yaşanabilecek sorunların kökenlerine daha kolay inme imkânı sağlayabileceği düşünülmektedir. Bu tezin temel amacı, çok farklı boyutlarla ele alınabilecek başarısız devletler olgusunu uluslararası güvenlik perspektifinden ele alıp değerlendirmektir. Bu kapsamda çalışma, başarısız devletlerin uluslararası güvenlik bakımından bir tehdit oluşturmasını; terörizm, göç, sınır güvenliği ve ulusötesi suç boyutları üzerinden analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
During the Cold War, state-centric and military based security understanding prevailed. Following the end of the Cold War, security studies and the concept of security have undergone significant changes and transformation processes. Within the framework of new security approach, the number of security subjects increased and security threats diversified. In this context, the phenomenon of failed states has emerged as one of the most important international security problems. Especially after the September 11 attacks, the United States of America and the Western countries have brought the failed states into the agenda of international public opinion as one of the most serious security threats. Although there is no common definition on the phenomenon of the“failed states”which emerged as a new concept in international politics, failed states have been placed at the focus of insecurity. Domestic security problems and unstable situations in failed states have been perceived as security threats with external effects. Problems such as politicial instabilities, social and economic deficiencies, civil war and conflict, terrorism, the activities of transnational criminal organizations, massive migration flows and human rights violations in failed states and the belief that these problems pose a threat to international security have increased the importance of analyzing failed states. These problems also create very serious security problems for the failed states themselves and their citizens. These security problems can easily spread to neighboring countires. In this framework, it is thought that academic studies in which failed states will be studied in terms of international security will provide an opportunity to understand more easily the roots of the problems that may occur in state structures. The main objective of the thesis is to handle and evaluate the phenomenon of the failed states, which can be dealt with through many different dimensions, from the perspective of international security. Within this framework, the thesis analyzes failed states in terms of posing a threat to international security by four dimensions: terrorism, migration, border security and transnational crime.