Erişkinlerde sosyal medya bağımlılığı ile dürtüsellik ve sosyal anksiyetenin ilişkisi
The relationship between social media addiction with impulsivity and social anxiety in adults
  1. Tez No: 660684
  2. Yazar: EBRU ILGAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER EVRENSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı; dürtüsellik ve sosyal anksiyetenin, sosyal medya bağımlılığı ile ilişkisini araştırmaktır. Aynı zamanda yaş faktörünün de sosyal medya bağımlılığı ile ilişkisini saptamak, çalışmanın diğer bir amacıdır. Yapılan çalışmada ergen grup dışarıda tutulmak istenmiş, bu sebeple erişkinlerle çalışılmıştır. Ölçekler toplamda 559 kişiye uygulanmış, ancak eksik cevaplanan anketler ve genel ortalamadan sapan değerler, normalleştirme amacıyla datadan çıkarılmıştır. Son haliyle örneklem; 342'si (%62.2) kadın, 208'i (%37.8) ise erkek olmak üzere toplam 550 kişiden oluşmaktadır. Çalışmada ilgili verileri toplamak için; sosyo-demografik form, Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği Yetişkin Formu, Baratt Dürtüsellik Ölçeği- Kısa Form ve Liebowitz Sosyal Anksiyete Ölçeği, katılımcılara çevrimiçi anket yoluyla uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 programı kullanılmıştır. Sosyal medya, sosyal anksiyete, dürtüsellik ve yaş arasındaki ilişki Pearson korelasyon analizi ile test edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; hem dürtüsellik ve sosyal medya bağımlılığı arasında hem de sosyal anksiyete ve sosyal medya bağımlılığı arasında pozitif ve anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the correlation of impulsivity and social anxiety with social media addiction. In addition, the another purpose of the study is to find out the relationship beween age and social media addiction. In the study, the adolescent group was wanted to be excluded. Therefore the study was conducted with adult people. The scales were applied to 559 people in total, but the missing questionnaires and values deviating from the general average were excluded from the data for normalization. The final sample consists of 550 people in total, of which 342 (62.2%) are women, 208 (37.8%) are men. To collect the relevant data in the study; a socio-demographic form, Social Media Addiction Scale Adult Form, Baratt Impulsivity Scale- Short Form and Liebowitz Social Anxiety Scale were administered to the participants through an online questionnaire. SPSS 22 program was used to analyze the data. The relationship between social media, social anxiety and impulsivity was tested with Pearson correlation analysis. It was found that there is a positive and significant relationship between both impulsivity and social media addiction, and social anxiety and social media addiction.